Az Európai Unió a Bissau-Guineában 2010. április 1-jén kitört katonai lázadást, illetve ezt követően a konfliktus fő felelőseinek kinevezését a katonaság élére a Cotonou-i partnerségi megállapodás alapvető elemei megsértésének tekinti. Az Európai Unió ezért lezárta közös biztonság- és védelempolitikai támogató misszióját, valamint védintézkedésként felfüggesztette fejlesztési együttműködési tevékenysége egy részét. Felkérte Bissau-Guinea kormányát, hogy a Cotonou-i partnerségi megállapodás 96. cikke szerint folytassanak konzultációkat a szükséges intézkedésekről, amelyek végrehajtása esetén az ország ismét a partnerségi megállapodás elvei szerint, az emberi jogok, a demokratikus elvek, illetve a jogállamiság tiszteletben tartása mellett működhet.

A konzultációkat hivatalosan 2011. március 29-én kezdték meg Brüsszelben. Az ülésen a Tanács elnöke, Ashton főképviselő helyettesítőjeként az EU-elnökség nevében Hóvári János globális ügyekért felelős helyettes államtitkár elnökölt Andris Piebalgs fejlesztési biztos, valamint Nicholas Westcott, az Európai Külügyi Szolgálat Afrika-ügyekért felelős igazgatója részvételével. A Bissau-guineai delegációt Carlos Gomes Júnior miniszterelnök vezette.

Bissau-Guinea együttműködési készségének köszönhetően a tárgyalások konstruktív módon zajlottak, ahol az Európai Unió választ kaphatott kérdéseire. A konzultációk eredményeként a Bissau-guineai oldal több konkrét kötelezettségvállalást fogalmazott meg a 2009. márciusi és júniusi eseményekkel kapcsolatos független bírósági vizsgálatok lefolytatása, a biztonsági szektor reformjának hatékony megvalósítása, a közélet megtisztítása, a kábítószer kereskedelem és pénzmosás elleni küzdelem területén.

Az Európai Unió kész arra, hogy konstruktív módon továbbra is segítse Bissau-Guineát a fenti kötelezettségvállalások kivitelezésében, a szükséges politikai és gazdasági reformok megvalósításában.

További információ: http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/er/120377.pdf

(kormany.hu)