2013. november 6-án, a Nemzetközi Fejlesztési Együttműködési és Humanitárius Segítségnyújtási Főosztály szervezésében szakértői szintű V4+Japán formátumú nemzetközi fejlesztési együttműködési (NEFE) szemináriumra került sor a Külügyminisztériumban, amelyet házigazdaként – a visegrádi országok nevében – Wintermantel Péter globális ügyekért felelős helyettes államtitkár nyitott meg. Közlemény.
Beszédében hangúlyozta, hogy Wintermantel Péter hangsúlyozta, hogy míg egy-két évtizeddel ezelőtt Magyarország is haszonélvezője volt a japán fél fejlesztési politikájának, mára Magyarország is a nemzetközi donorközösség tagjává vált, saját nemzetközi fejlesztési tevékenységbe kezdett, és Japánnal közösen is valósítunk már meg projekteket harmadik országokban. Megerősítette, hogy készek vagyunk tanulni a japán féltől a fejlesztéspolitikai intézményi hátterét és gyakorlati kivitelezését illetően.
A visegrádi és japán miniszterelnökök júniusi, varsói csúcstalálkozóján „Partnership based on common values for the 21st century” címmel elfogadott közös nyilatkozat irányozta elő a NEFE szeminárium megtartását, amelynek célja a partnereknek a Keleti Partnerség és a Nyugat-Balkán országaiban folytatott NEFE tevékenységével kapcsolatos tapasztalatok megosztása, a fejlesztési együttműködés konkrét lehetőségeinek beazonosítása volt. A magyar Külügyminisztérium a V4-elnökségi programsorozat keretében vállalta a NEFE szeminárium megrendezését.
A szemináriumon előadókként a visegrádi országok és Japán részéről a fejlesztési együttműködési politikával foglalkozó, vezető szintű külügyi tisztviselők, a Japán Fejlesztési Ügynökség (JICA) vezetői, Yamamoto Tadamichi, Japán budapesti nagykövete, valamint a Nemzetközi Visegrádi Alap magas rangú képviselője és a Külügyminisztérium Közép-Európai Év Titkárságának vezetője vettek részt.
A JICA képviselője részletesen ismertetett három, a nyugat-balkáni és a kelet-európai térségben – az energiahatékonyság, a kkv-k kapacitásfejlesztése és az egészségügyi reform területén – megvalósítani tervezett NEFE projektet, amelyek végrehajtásába a visegrádi országok szakértői is bekapcsolódhatnának. A V4 országok képviselői üdvözölték a japán fél javaslatait, hangsúlyozván, hogy ez a fajta együttműködés jelentheti az első lépést a valódi, közös V4-Japán NEFE programok beindítása felé vezető úton.
A szeminárium eredményeit megvitatják a partnerországok külügyminiszterei is a november 11-12-én, Új Delhi-ben sorra kerülő ASEM külügyminiszteri találkozó margóján tartandó V4+Japán külügyminiszteri ülésen.
(Külügyminisztérium)