Örvendetes fejlemények tapasztalhatók Egyiptomban, úgy tűnik, az eredeti menetrend alapján halad a demokratikus értékek megerősítése - mondta Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára háromnapos egyiptomi látogatásának végén az MTI-nek.

Kiemelte, hogy legutóbbi, tavaszi látogatása óta hatalmas fejlődés tapasztalható Egyiptomban. A múlt héten határidőre benyújtották az alkotmánymódosítás tervezetét, ami azt mutatja, hogy "az eredeti menetrend szerint halad a demokratikus átmenet, a demokratikus értékek megerősítésének a folyamata".

Úgy vélte, a biztonsági helyzet is javult az országban, ezért Magyarország enyhíthet az Egyiptomra vonatkozó utazási tanácsokon.

A helyettes államtitkár felidézte: találkozott Hátem Szeif el-Nasszerrel, az egyiptomi külügyminisztérium európai ügyekért felelős helyettes államtitkárával, akivel a kétoldalú politikai, gazdasági, konzuli, felsőoktatási kapcsolatok helyzetét és a befektetési lehetőségeket vitatta meg.

Wintermantel Péter látogatást tett a Sínai-félszigeten a nemzetközi békefenntartó misszió (MFO) déli táborában, ahol találkozott a táborparancsnokkal, a magyar kontingens vezetőjével és tagjaival. A magyar kontingensben 43 katona és rendőr teljesít szolgálatot.

A helyettes államtitkár ellátogatott a Kopt Kulturális Központba, ahol felavatta Tóth Margit zenetörténész, népzenekutató emléktábláját. Tóth Margit (1920 -2009) az egyiptomi népzene és a kopt egyházi zene lejegyzésében egyedülálló szaktekintély volt.

Wintermantel Péter a Sínai-félszigeten álló Szent Katalin görög ortodox kolostort is felkereste. Kiemelte: Magyarország mindig is nagy figyelmet fordított a keresztény közösségek sorsára, ezért ő azt kérte tárgyalópartnereitől, hogy lépjenek fel a keresztények védelmében, hiszen gyakran esnek szélsőséges csoportok támadásainak áldozatául.

Wintermantel Péter elmondta: szerdán együttműködési megállapodást írtak alá a Magyar Külügyi Intézet és partnerszervezete, az Egyiptomi Külügyi Tanács (ECFA) között, így a külügyi döntések előkészítésében részt vevő intézmények között megindulhat a párbeszéd.

Egyiptom hagyományosan kiemelt partnere Magyarországnak a térségben, ezt bizonyítja, hogy az első arab állam volt, amellyel Magyarország 1928-ban felvette a diplomáciai kapcsolatokat - emlékeztetett.

(MTI/Külügyminisztérium)