Áder János szerint hamarosan Magyarország is részesülhet a Katar által exportált cseppfolyós földgázból. Az államfő erről azután beszélt, miután Katar állam emírjével befektetési lehetőségekről is tárgyalt 2014. május 13-án Dohában. Az államfőt elkísérte Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára, aki a katari oktatási miniszterrel írt alá oktatási együttműködési megállapodást.
A köztársasági elnök hétfő este érkezett Dohába, útjára elkísérte felesége, Herczegh Anita. A delegáció tagja Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is.
A magyar delegációt az Emíri Dívánban fogadta a 33 éves Tamím bin Hamad Ál Száni sejk, Katar állam emírje, aki a világ legfiatalabb uralkodója.
A köztársasági elnök a keddi találkozó után magyar újságíróknak elmondta: Katar hatalmas kapacitást épített ki a cseppfolyós földgáz szállítására. Az arab ország a harmadik legnagyobb gázkészlettel rendelkezik a világon, és évente sok milliárdnyi köbmétert exportál.
Áder János szerint hamarosan Magyarország is részesülhet ebből a cseppfolyós gázból. Már csak néhány kilométernyi földgázszállító vezetéket és két, úgynevezett interkonnektort kell megépíteni, hogy (tengeri szállítást követően) Olaszország felől Magyarország és az egész régió katari gázt is kaphasson, amennyiben a pénzügyi feltételekről meg tudunk állapodni - fogalmazott az államfő.
Áder János hangsúlyozta: Magyarország számára fontos, hogy több lábra álljon, ne függjön egyoldalúan az orosz gáz importjától. Mint mondta, a katari gáz alternatív lehetőség lehet a visegrádi országok számára. Katarnak pedig mindez komoly piacot jelenthet, hiszen a négy ország együttes gázfelhasználása több mint 40 milliárd köbméter évente.
Az államfő kiemelte, hogy Katar az egy főre eső nemzeti jövedelem tekintetében az első a világ országai között, fantasztikus gáz- és kőolajvagyonának köszönhetően. Katar komoly befektetési lehetőségekkel kecsegteti az ide érkezőket, és Katar is befektet a világ számos országában. "Azért vagyunk itt, hogy ezeket a lehetőségeket mi is megpróbáljuk kihasználni" - tette hozzá.
Szólt arról, hogy lehetőség van mezőgazdasági együttműködésre a két ország között, ugyanis az élelmiszertermelés nehézségekbe ütközik Katarban. Magyarország akár a termelés, akár a raktározás területén is segíteni tudna Katarnak. Az első katari élelmiszergyártó cég már Magyarországra települt - tette hozzá.
Áder János infrastrukturális együttműködésről is tárgyalt az emírrel. Mint mondta, a Magyar Villamosművek sikeres pályázatokon vett részt a katari villamosenergia-hálózat korszerűsítésében, a víztisztitás kapcsán pedig kiemelte, hogy magyar mérnökök és fejlesztők révén új technológiák alkalmazására nyílik lehetőség a Perzsa-(Arab-)öböl mentén fekvő arab országban.
A 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság kapcsán elmondta, hogy a közlekedési infrastruktúra fejlesztése már megkezdődött, metrót is építenek Dohában. Áder János felvetette, hogy a budapesti 4-es metró sikeres megépítése után katari-magyar együttműködésre is lehetőség nyílhat. Hozzátette: az első magyar cég alvállalkozóként már megrendelést kapott a katari metróépítésében.
Az államfő a magyarországi napelem- és napkollektor-gyártást is kiemelte együttműködési lehetőségként.
Szólt arról, hogy a két ország közötti anyagi különbségek ellenére egyenrangú partnerként kezelték a magyar delegációt. Hozzátette: az üzlet az üzlet, két egyenrangú fél megállapodásában, közös hasznon alapuló üzletekben bízhatnak. Hangsúlyozta, a feltételek adottak ahhoz, hogy a korábbihoz képest lényegesen nagyobb volumenű gazdasági együttműködés alakuljon ki a két ország között.
Magyarország katari importjának értéke 2013-ban mindössze egymillió dollár volt, exportjáé pedig 25 millió dollár. A kétoldalú kereskedelmi forgalom a rekordévnek számító 2012-ben is alig haladta meg az 58 millió dollárt (ebből 50 millió volt a magyar export értéke).
Az emírrel tartott találkozó után Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára a katari oktatási miniszterrel írt alá oktatási együttműködési megállapodást, amely kutatóintézetek és oktatási intézmények közötti tapasztalatcseréről, valamint diákok cserelátogatásáról is szól. A nap folyamán korábban Katar pénzügyminiszterével is tárgyalt a delegáció.
A magyar küldöttség kedden este a katari magyar kolónia tagjaival - orvosokkal, bankárokkal, a kulturális élet képviselőivel - találkozik, szerdán reggel pedig a tervek szerint Abdalláh bin Nászer bin Kalifa Ál Száni sejk, katari miniszterelnök és belügyminiszter fogadja őket.
(MTI/Külügyminisztérium)