Tokióban tett látogatást Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára. Hivatalos programja során megbeszéléseket folytatott a Külügyminisztérium, a Pénzügyminisztérium, a Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium (METI), a Japán Üzleti Szövetség (Keidanren), a Japán Külkereskedelmi Szervezet (JETRO) valamint az Ázsiai Fejlesztési Bank Intézetének (ADBI) vezető beosztású munkatársaival.

Takács Szabolcs helyettes államtitkár a látogatás során megbeszélést folytatott partnerével, a japán Külügyminisztérium nemrég kinevezett európai főigazgatójával, amelynek során áttekintették a két ország közötti kétoldalú kapcsolatrendszer legfontosabb területeit. A magyar vezető diplomata részletes tájékoztatást adott japán partnerének Magyarország keleti nyitási politikájáról, amelynek keretében hazánk a korábbiaknál céltudatosabb, intenzívebb és tartalmasabb kapcsolatok kiépítésére törekszik az ázsiai térség országaival.

Takács Szabolcs és Kozuki Tojohisza európai főigazgató megállapították: a politikai, a gazdasági-kereskedelmi és a kulturális együttműködés kiváló Magyarország és Japán között, amelyhez kedvező feltételeket teremt a két ország között több évtizedes múltra visszatekintő, az azonos értékrendre és a kölcsönös előnyökre épülő szoros együttműködés és baráti viszony. Takács Szabolcs helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök 2013-ra tervezett Japánba teendő látogatása tovább növeli majd a két ország közötti kapcsolatok intenzitását.

A helyettes államtitkár üdvözölte a Magyarország iránt az utóbbi hónapok során ismét látványosan felélénkült japán befektetői érdeklődést, ami számos nagy léptékű, összességében mintegy 450 millió euró értékben bejelentett új japán beruházásban öltött testet, amelyek együttesen több mint 1000 új munkahelyet teremtenek hazánkban. Reményét fejezte ki, hogy gazdasági-kereskedelmi kapcsolataink még a jelenlegi gazdasági válság körülményei között is tovább fognak erősödni.

Kozuki Tojohisza főigazgató hangsúlyozta, hogy jelenlegi hatáskörében mindent megtesz a magyar–japán kapcsolatok elmélyítése érdekében, és kiemelte, hogy Japán nagyra értékeli Magyarország támogatását az Európai Unió és Japán között kötendő szabadkereskedelmi egyezményről folytatott tárgyalások megindítása érdekében.

(MTI, Külügyminisztérium)