Idén ötödik alkalommal, a humanitárius világnapon tisztelgünk mindazok előtt, akik humanitárius segítséget nyújtanak és akik segítségnyújtás közben vesztették életüket. A világnapot az ENSZ Közgyűlése 2008-ban hozta létre, emlékezve arra a humanitárius munkát végző 22 ENSZ-alkalmazottra, akik 2003. augusztus 19-én Irakban az ENSZ bagdadi irodáját ért bombamerénylet áldozatául estek.
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a humanitárius problémákra és kihívásokra, köztük a segélyszervezetek munkatársait fenyegető veszélyekre, a rászorulók elérését akadályozó tényezőkre és mindazon körülményekre, amelyek megnehezítik a segélyprogramok végrehajtását.
Magyarország 2012-ben összesen mintegy 252 millió forintot biztosított humanitárius célú tevékenységre, melynek 58,9%-a ENSZ ügynökségeken, 20,6%-a bilaterális alapon és magyar NGO-k közreműködésével, 20,5%-a pedig a Vöröskereszt és Vörös Félhold Mozgalom révén jutott el a kedvezményezettekhez.
A magyar humanitárius segélyezés alapvető célja az volt, hogy hozzájáruljunk a legsúlyosabb humanitárius válságok (Szíria, Száhel-övezet, Afrika Szarva, Jemen) kezeléséhez. A segélyezés során kiemelt figyelmet fordítottunk az élelmezésbiztonság, a víz és szanitációs szektor, valamint a sérülékeny csoportok közül is elsősorban a nők, a gyermekek és az otthonukat hátrahagyó menekültek támogatására.
A bajbajutottakkal való szolidaritás mellett saját kapacitásainkat megerősítettük: a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága mintegy tízhónapos felkészülési folyamat eredményeként 2012 októberében sikeresen minősítette, illetve újraminősítette kutató- és mentőcsapatait az ENSZ nemzetközi segítségnyújtás során alkalmazott ún. INSARAG (Nemzetközi Kutató-mentő Tanácsadó Csoport, International Search and Rescue Advisory Group) irányelveinek megfelelően.
A sikeres minősítésnek köszönhetően Magyarország a nemzetközi segítségnyújtás során alkalmazott és elfogadott ENSZ irányelveknek megfelelő, katasztrófa-segítségnyújtásra felkészült és megfelelően kiképzett mentőerővel rendelkezik.
További sikerként könyvelhető el, hogy 2013-ban Magyarország az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, OCHA) Katasztrófa Kárfelmérő és Koordinációs Csoportjának (UN Disaster Assessment and Coordination, UNDAC) tagjává vált.
Ezzel csatlakoztunk az ENSZ mintegy 250 magasan képzett szakértőjét tömörítő csoportjához, melynek tagjai a hirtelen bekövetkező veszélyhelyzetek során rövid időn belül a katasztrófa által sújtott térségbe érkeznek, felmérik a károkat és a lakosság szükségleteit, és az érintett kormánnyal együttműködésben koordinálják a nemzetközi humanitárius segítségnyújtást.
(Külügyminisztérium)