Hóvári János helyettes államtitkár részt vett az Európai Bővítési Tanulmányok Központja (CENS) – Közép-európai Egyetem (CEU) független kutatóműhelye – által „A Nyugat-Balkán európai jövője közös stratégiai célunk” címmel rendezett budapesti konferencián.

Megnyitóbeszédében a helyettes államtitkár az Európai Unió és a soros magyar elnökség szemszögéből vizsgálta a Nyugat-Balkán mai helyzetét. A jövőt a térség egészének az euro-atlanti integráció által kínált paradigmaváltás jelenti. A csatlakozási folyamat óhatatlanul nehéz feladatokat ró az egyes kormányokra, amelyek megoldását az EU-nak azzal kell segítenie, hogy világos elvárásokat fogalmaz meg és megfelelően jutalmazza az egyéni teljesítményeket. A teljes jogú tagság nem ajándék, de nem is az előírt feltételek technikai szintű teljesítése.

Történelme és geopolitikai helyzete, biztonságpolitikai, gazdasági érdekei és a magyar kisebbségek jelenléte okán Magyarország rendkívül érzékeny a Nyugat-Balkánon zajló folyamatokra. Soros elnökségünk különleges lehetőséget kínál arra, hogy aktívan hozzájárulhassunk a térség integrációs előrehaladásához. Úgy érezzük, hogy déli szomszédságunkban hazánkra becsületes közvetítőként tekintenek. A poszt-lisszaboni helyzetben is kínálkozik mozgásterünk arra, hogy támogató elnökségként befolyásoljuk a napirendet és döntéshozatalt. Mindent el fogunk követni annak érdekében, hogy Horvátország az év első felében lezárhassa csatlakozási tárgyalásait. Schmitt Pál köztársasági elnök 2011 júniusáig valamennyi nyugat-balkáni partnerével kétoldalú találkozót tart. A magyar elnökség továbbra is elkötelezett az ismert nemzetközi események miatt március 11-ről későbbre halasztott Nyugat-Balkán Fórum megtartása mellett.

Valamennyien tisztában vagyunk azzal a válsággal, amely Európa déli szomszédságában az elmúlt hetekben kialakult, és amely elengedhetetlenné teszi az Európai Szomszédságpolitika (ENP) megújítását. Hazánk elismeri a Keleti Partnerség jelentőségét is és határozottan érdekelt annak sikerében. Ugyanakkor geopolitikai érdekeink azt kívánják, hogy minden tőlünk telhetőt tegyünk meg egy olyan helyzet elkerüléséért, amelyben az EU figyelme esetleg elterelődne a Nyugat-Balkánról, és energiáit e térség hátrányára más kérdések emésztenék fel. Az ENP-ben általunk is szükségesnek tartott változtatások elfogadása mellett sem engedhetjük meg, hogy a bővítés ügye a szomszédságpolitikával szemben takaréklángra kerüljön. Közös érdekünk a stabil és virágzó Nyugat-Balkán, amely nélkül nem lehetséges a stabil Európai Unió sem.

(kormany.hu)