Az ENSZ kereskedelmi és fejlesztési szakosított szervezete, az UNCTAD 2012. április 21-26. között Dohában tartja legfelsőbb döntéshozó fórumának négyévente megrendezett ülésszakát.

Az UNCTAD XIII. konferenciája napirendjén szereplő legfontosabb kérdés annak vizsgálata, miként lehet a globalizáció folyamatában a fejlesztés szempontjait előtérbe helyezni annak érdekében, hogy tartós növekedést lehessen elérni a fejlődő világban.

A konferencián 2012. április 23-án felszólalt Hóvári János, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára. Hangsúlyozta: a megújított magyar külpolitikai stratégia központi elemét képezi a globális nyitás, Magyarország elkötelezett a világ előtt álló kihívások hatékony kezelésében való közreműködés iránt. Hóvári János rámutatott, hogy a világgazdaságban az elmúlt évtized során bekövetkezett egyik meghatározó változás a fejlődő világon belül történt: miközben a feltörekvő gazdaságok teljes mértékben integrálódtak a világgazdaságba, és ennek révén jelentős gazdasági fejlődést mutattak fel, addig nagyszámú fejlődő ország változatlanul marginalizált helyzetének foglya maradt, annak minden káros következményével együtt. Magyarország megítélése szerint az UNCTAD tevékenységét, így az elemző munkát és technikai segítségnyújtást is a legsérülékenyebb és leginkább rászoruló országokra kell összpontosítani.

Az UNCTAD fő célja, hogy támogassa a fejlődő országok világgazdasági integrációját, nemzeti fejlesztési stratégiáik kialakítását és termelési kapacitásaik fejlesztését. A szervezetre komoly szerep hárul a fejlődő országok egymás közötti kereskedelmének és együttműködésének ösztönzésében is.

(kormany.hu)