2011. november 29 – december 1. között a dél-koreai Buszanban az OECD és a koreai fél közös szervezésében került megrendezésre a 4. magas szintű Támogatáshatékonysági Fórum.

A rendezvény elsődleges célja a nemzetközi fejlesztési együttműködés során a fejlesztési partnerek (donorok, kedvezményezett országok, civil és vállalati szféra) közötti hatékonyabb együttműködés kereteinek és alapelveinek megerősítése. A Fórum záródokumentumának elfogadásával a résztvevők megerősítik elkötelezettségüket, illetve politikai támogatásukról biztosítják a támogatások hatékonyságának növelésére irányuló célkitűzések megvalósítását. A konferencia kiemelt feladata a feltörekvő donorokkal (elsősorban Kína, Mexikó, Brazília, India, Argentína) való együttműködés magasabb szintre emelése, illetve ezen országok fokozott bevonása a támogatáshatékonysági alapelvek alkalmazásába és ezzel összefüggésben egy új globális partnerség kialakítása. Fontos napirenden levő kérdés továbbá annak a szemléletnek a megerősítése, hogy a hivatalos segélyek mellett a gazdasági szereplők befektetéseinek és a fejlődő országok saját belső erőforrásai mobilizálásának is intenzívebben kell hozzájárulnia a gazdasági növekedéshez, a szegény országok felemelkedéséhez.

Magyarország üdvözli és támogatja a buszani Fórum törekvéseit, valamint a záródokumentumban foglaltak politikai támogatását és mielőbbi megvalósítását. Tekintettel a nemzetközi fejlesztési közösség előtt álló egyre nagyobb kihívásokra, illetve a rendelkezésre álló szűkös fejlesztési erőforrásokra, a fejlesztési együttműködés hatékonyabbá tétele aktuálisabb, mint valaha. Ugyancsak kiemelt jelentőséget tulajdonítunk a fejlesztési szereplők lehető legszélesebb körű bevonásának, ami az eddiginél rugalmasabb és pragmatikusabb megközelítést feltételez. Magyarország elkötelezett abban, hogy a jövőben minden erőfeszítést megtegyen a támogatáshatékonysági agenda elveinek megvalósítása érdekében, illetve megbízható tagja legyen egy létrejövő új globális partnerségnek.

(kormany.hu)