Gazdasági és önkormányzati együttműködésről tárgyalt Hóvári János, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára Csungkingban. A projektek, amelyekről a felek tárgyaltak, új munkahelyeket teremtenének hazánkban.

Hóvári János, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára 2011. október 20-án Belső-Kína gazdasági fővárosa, Csungking városi vezetőivel tárgyalt.

A találkozókon a kínai fél tájékoztatást adott a 33 milliós lakosságú és közel Magyarországnyi területű Csungkingot Európával összekötő új, vasúti szállítási útvonalról, s jelezte, hogy amennyiben megfelelő kutatásokkal, felmérésekkel igazolható annak megvalósíthatósága, kész tárgyalni a jelenlegi vonal magyarországi leágaztatásáról. A transzkontinentális híd az egyre inkább Kína belső részére áttelepülő gyártás termékeit, illetve a Jangcén Sanghajból és a tengerparti sávból szállított áru gyors és költséghatékony Európába juttatását, valamint az európai termékek Kínába történő továbbítását teszi lehetővé. A részvétel erősítené hazánk eurázsiai logisztikai híd szerepét, s lehetőséget nyújtana arra, hogy Magyarország elosztója és logisztikai haszonélvezője legyen a közel 500 milliárd amerikai dollár volumenű EU-Kína kereskedelmi forgalom áruszállításának. A terv megvalósulása új munkahelyeket teremtene hazánkban.

A felek mindemellett – vállalatok bevonásával – erősítik az autóipari együttműködést, amelynek keretében az ágazat fellegvárként ismert Csungking legnagyobb vállalatai közös fejlesztéseket és gyártást hozhatnak létre Magyarországon. A projekt része annak a csungkingi kormányzati tervnek, amely 2011-re mintegy 6 milliárd amerikai dollárnyi külföldi befektetést irányoz elő.

Hóvári János és tárgyalópartnerei megállapodtak abban, hogy támogatják a magyarországi önkormányzatok együttműködését Csungkinggal. Ennek keretében többek között felsőoktatási kooperáció valósulna meg, továbbá Debrecen és Pest megye önálló kiállítással vesz részt a novemberben megnyíló Csungkingi Kertművészeti Kiállításon.

Csungkingban kizárólag a közelmúltban nyílt magyar főkonzulátus ad ki schengeni vízumot a város és a konzuli kerülethez tartozó, kétszázmilliós lakosságú belső-kínai térség polgárainak, ami jelentős turisztikai és üzleti forgalmat generálhat Magyarország és az egész EU viszonylatában is.

(kormany.hu)