Kihívások és válaszok: gazdaságdiplomácia és kereskedelempolitika a XXI. század elején címmel Hóvári János, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára előadást tartott a Joint Venture Szövetség 2012. február 21-i konferenciáján.

Bevezetőjében megállapította: a külpolitika alapvető funkciója, hogy szervezze a kormányzati törekvések nemzetközi szinten való megvalósulását. Hozzátette, az utóbbi években folyamatosan nőtt az igény arra, hogy külpolitikánkban hangsúlyosabban jelenjen meg a külgazdasági érdekérvényesítés.

Hóvári János (fotó: Joint Venture Szövetség)

Külpolitikai érdeklődésünk – ezekkel az elvárásokkal is összhangban – három területnek szentel kiemelt figyelmet: a térségpolitikának, azaz a környező országokkal kapcsolatos kérdéseknek, az euroatlanti integrációnak, ezen belül is az európai uniós tagságunkkal összefüggésben felmerülő kérdéseknek, mondta el Hóvári János. Hozzátette, hogy nagy hangsúlyt helyezünk továbbá a globális nyitásra, hiszen a politikai és gazdasági erőviszonyok átrendeződése, a globális kihívások, és a világban zajló politikai és gazdasági folyamatok közötti szoros összefüggések erősen befolyásolják országunk fejlődési perspektíváit is, ezért aktív figyelmet és részvételt igényelnek a magyar külpolitikától is. E külkapcsolati irányultsághoz jól illeszkedik a Nemzetgazdasági Minisztérium által kidolgozott, jelenleg véglegesítés alatt álló új külgazdasági stratégia célrendszere.

A helyettes államtitkár elmondta, a magyar külgazdasági kapcsolatok formálásában kiemelt fontosságú eszköz a gazdaságdiplomácia, amelynek frontvonalát az egységes állami külképviseleti rendszer jelenti. Alapvető elvárás az egyes országokban működő magyar külképviseletek vezetőivel és diplomatáival szemben egyaránt, hogy széleskörű kormányzati és vállalati kapcsolatrendszeren alapuló információszolgáltató és gazdaságdiplomáciai tevékenységgel segítsék a külgazdasági munkát, különösen a rásegítésre, a „kézenfogásra” – érthető módon – jobban ráutalt kis- és középvállalatokat.

A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar külgazdasági érdekek hatékony képviseletében meghatározó szerepet játszik a külképviseletek keretei között a Nemzetgazdasági Minisztérium és a HITA szakmai irányításával működő külgazdasági szakdiplomata hálózat. Jelenleg 60 állomáshelyen közel 80 külgazdasági szakdiplomata tevékenykedik, közülük többen regionális felelősségi körrel. A Külügyminisztérium a Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan vizsgálja és értékeli a külgazdasági szakdiplomata hálózat kiterjedtségét és földrajzi megoszlását annak érdekében, hogy az a lehetőségek keretei között a leghatékonyabban segíthesse export fejlesztési és befektetés ösztönzési céljaink megvalósítását.

Mint azt Hóvári János elmondta, a Külügyminisztérium fontosnak tartja, hogy a magas szintű állami, kormányzati diplomáciai találkozók szervezése során a külpolitikai és külgazdasági kapcsolatrendszer szinergikus fejlesztéséhez fűződő érdekeink érvényre jussanak, a megbeszélések megfelelő súllyal foglalkozzanak gazdasági együttműködési kérdésekkel. A Külügyminisztérium a magyar diplomáciai, és ezen belül a gazdaságdiplomáciai tevékenység összehangolójaként, valamint multilaterális kereskedelempolitikai felelősségi körében egyaránt arra törekszik, hogy kiszámítható és kedvező kereteket teremtsen a magyar külgazdasági érdekek érvényesítéséhez mind a nemzetközi gazdasági szervezetekben, mind kétoldalú keretekben.

(kormany.hu)