Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelő helyettes államtitkára november 27-én részt vett ELTE Kelet-ázsiai Tanszék fennállásának 90. évfordulója alkalmából rendezett konferencia megnyitóján. Közlemény.

Ünnepi köszöntőjében a helyettes államtitkár kiemelte, hogy a tanszék – amellett, hogy mások mellett Ligeti Lajos, Tőkei Ferenc, Ecsedy Ildikó és az idén 90 esztendős Csongor Barnabás személyében nemzetközileg is elismert orientalisták sorát adta a magyar tudományos életnek, – hiánypótló szerepet tölt be a magyar diplomaták képzésében is.

Hangsúlyozta, hogy a Külügyminisztérium és az ELTE Kelet-ázsiai Tanszéke közötti példamutató együttműködés hosszú évtizedekre nyúlik vissza, a tárca mindig is jelentős felvevője volt azoknak az orientalista szakembereknek, akik széleskörű műveltségüket és alapos nyelvismeretüket ezen a tanszéken szerezték.

Az elmúlt évtizedekben számos magyar nagykövet és beosztott diplomata került ki az ELTE orientalisztikai szakos tanítványai és oktatói közül. A helyettes államtitkár végül köszönetet mondott az ELTE mindenkori vezetésének azért, hogy a nehéz időszakokban, a korábbi évtizedek gyakran forráshiányos körülményei közepette is folyamatosan támogatták a tanszék működését és ezáltal a hazai kelet-kutatás fennmaradását.

(Külügyminisztérium)