2014. március 26-án a Külügyminisztérium és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) képviselői együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá a Külügyminisztériumban. Közlemény.
Az eseményt követő sajtótájékoztatón Wintermantel Péter globális ügyekért felelős helyettes államtitkár elmondta: Magyarország külpolitikai és külgazdasági stratégiájában hangsúlyos szerepet kap kapcsolataink diverzifikációja, amelynek egyik kiemelt célterülete az arab világ.
A 2011-ben meghirdetett „globális nyitás” politika eredményeképpen az elmúlt években komoly lendületet kaptak a korábban stagnáló kapcsolatok az arab régió számos országával.
A kapcsolatépítésnek fontos, hosszú távra mutató része a kulturális és oktatási kapcsolatok kiépítése, fenntartása és aktivizálása. Ennek keretében a Külügyminisztérium kiemelten hasznosnak tartja és elsegíti a PPKE által létesített közvetlen kapcsolatokat és együttműködést az arab térségbeli országok felsőoktatási és tudományos intézményeivel. Külön figyelmet érdemel az egyetem Régészeti Tanszékének évek óta folytatott munkája különböző arab országokban, amely nemzetközileg elismert tudományos eredményekkel járult hozzá Magyarország jó hírnevéhez. A Külügyminisztérium támogatja ezt a tevékenységet, amelyet reményeink szerint további sikerek fognak kísérni.
A sajtótájékoztatón részt vett és beszédet mondott Dr. Szuromi Szabolcs, a PPKE rektora, Dr. Fodor György prorektor, az egyetem Közel-Keleti Tanulmányok Intézetének vezetője, Dr. Major Balázs, az egyetem Régészeti Tanszékének vezetője, és a PKKE meghívására magyarországi látogatáson tartózkodó Ermia püspök, a kairói Kopt Ortodox Kulturális Központ vezetője. Dr. Szuromi Szabolcs a civilizációk, kultúrák és vallások közti párbeszéd fontosságát, a katolikus egyház, valamint a PPKE eziránti elkötelezettségét hangsúlyozta, amelynek egyik fontos területe az oktatási és kulturális együttműködés kiépítése. Dr. Fodor György a „trialógus” (a három nagy világvallás közti párbeszéd) jelentőségéről szólt, ami a XXI. század egyik alapvető feladatává vált. Dr. Major Balázs ismertette a PPKE elmúlt másfél évtizedes, a különböző közel-keleti felsőoktatási intézményekkel kialakított kapcsolatait, és az ezek keretében megvalósult kutatási programok eddigi eredményeit. Ermia püspök a PPKE és a Kopt Ortodox Kulturális Központ közti kutatási-oktatási kapcsolatok perspektíváit méltatta.
(Külügyminisztérium)