Gazdag rendezvénysorozattal emlékeznek meg idén arról, hogy Magyarország és a Koreai Köztársaság 25 éve vette fel a diplomáciai kapcsolatokat - mondta Wintermatel Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára az MTI-nek a február 1-jei évforduló alkalmából.

A helyettes államtitkár emlékeztetett: a kapcsolatok felvétele egybeesett a magyarországi rendszerváltozás kezdetével, így annak egyik jelképes elemévé vált.

Az országok közötti kapcsolatok kiépítésének már a kezdetektől nagy jelentőséget tulajdonított "a demokratikus fejlődés útját választó Magyarország", és mára Dél-Korea az egyik legfontosabb gazdasági partnerévé vált Ázsiában. Az ország a globális nyitás stratégiájában is kitüntetett szerepet kap - közölte.

Wintermantel Péter kiemelte: dél-koreai vállalatok több mint kétmilliárd dollár értékben ruháztak be Magyarországon, és mintegy 25 ezer munkahelyet hoztak létre. A kormány eddig két koreai vállalattal kötött stratégiai együttműködési megállapodást, a Hankook Tire-rel és a Samsung Electronicsszal. Hozzátette: nagyon jól alakul a két ország kereskedelme, és Magyarország várja a további befektetőket Dél-Koreából.

Úgy látja, Magyarország és Dél-Korea együttműködése értékalapú, hasonlóan ítélik meg a globális kihívásokat, és mindketten készek kivenni részüket a nemzetközi erőfeszítésekből, hogy jobbá, biztonságosabbá, környezettudatosabbá tegyék a világot.

Közölte: Magyarországnak és Dél-Koreának is fontos a vízgazdálkodás és a kiberbiztonság ügye, e kérdésekben is igyekeznek összehangolni munkájukat. A tavaly őszi budapesti Víz-világtalálkozót jövő tavasszal egy hasonló világfórum követi Teguban, és azon a tervek szerint Magyarországot az államfő képviseli majd - mondta. Hozzátette: a Budapesten rendezett kiberbiztonsági találkozó után is Szöulban rendeztek tanácskozást ugyanabban a témában, és azon Martonyi János külügyminiszter is részt vett.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: mindkét országban egész éves rendezvénysorozattal ünneplik a diplomáciai kapcsolatok felvételének 25. évfordulóját, sok kulturális programot - kiállításokat, zenei és táncelőadásokat - szerveznek, továbbá egy Szöulban tavasszal tartandó tudományos tanácskozáson történészek, kutatók, újságírók vitatják majd meg a magyar-dél-koreai kapcsolatok elmúlt 25 éves történetét és az együttműködés fejlesztésének lehetőségeit.

(MTI)