A 2013. október 8-án kezdődő Budapesti Víz Világtalálkozó az év legfontosabb eseménye lesz a magyar diplomáciában – mondta Wintermantel Péter a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára pénteken az MTI-nek.

Wintermantel Péter kiemelte: több mint száz országból érkeznek résztvevők a jövő heti négynapos tanácskozásra, mintegy 1500 vendéget, köztük állami vezetőket, diplomatákat, tudósokat, üzletembereket várnak, továbbá vízügyekkel foglalkozó nemzetközi szervezetek képviselői is jelen lesznek.

Fotó: Véssey EndreAz esemény fővédnöke Áder János, a köztársasági elnök mellett a konferenciát Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár nyitja meg. Közölte: Magyarországon jelentős vízügyi tudás halmozódott fel, és ezzel együtt felelősségérzet is kialakult. Az ország a világ elé szeretné tárni tudását, továbbá segíteni akarja javaslatok kidolgozását a vízpolitika jövőbeli alakításával kapcsolatban.

A konferencia végén a tervek szerint elfogadják az úgynevezett budapesti nyilatkozatot, amelyben összegzik a vízügyi kihívásokat és az azokra adható válaszokat – magyarázta. Wintermantel Péter kifejtette: az ENSZ korábbi, millenniumi fejlesztési céljaiban ugyan már kitértek a tiszta ivóvízhez való hozzáférés fontosságára, és valóban sokat javult a helyzet az elmúlt években, de a 2015 utáni időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési célok megfogalmazásakor is foglalkozni kell a víz kérdésével.

Fotó: Véssey EndreMegjegyezte: konkrét, mérhető, megvalósítható, számon kérhető vállalásokat kell kidolgozni ezzel összefüggésben. A helyettes államtitkár hangsúlyozta: ha nem sikerül további jelentős változásokat elérni a vízgazdálkodásban, 2030-ra globális vízellátási problémák alakulhatnak ki a világban. Emlékeztetett: magyar részvétellel több afrikai, szubszaharai országban is megvalósultak már fejlesztések.

Fotó: Véssey EndreAz Etiópiában indított vízügyi és öntözési program megkönnyítette a helyiek ivóvízhez jutását, és megteremtette az önellátó élelmiszertermelés lehetőségét. Kenyában egy árvaház vízellátását javították, és Mombasa egy nyomornegyedében úgynevezett vízvételi és szanitációs központot építettek, amelyben kulturált zuhanyozók is találhatók. Egy ugandai nyomornegyedben pedig átfogó vízügyi és higiénés programot indítottak – sorolta Wintermantel Péter, kiemelve: Magyarország vízügyi szakértelme világszerte elismert.

(MTI)