Izsák Rita március 12-én mutatta be a kisebbségi nyelvek védelméről szóló idei jelentését az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában. Sürgette a tagállamokat, hogy tegyenek hathatós lépéseket a nyelvi kisebbségek védelmére, ellenkező esetben a 6000 nyelv akár fele is kihalhat a század végére asszimiláció, fegyveres konfliktusok, vagy földkisajátítások miatt. Közlemény.

Sajnálatos módon több állam az elszakadási mozgalmakat látja a nyelvi identitásukért küzdők hátterében, amelyek az állam egységét veszélyeztethetik, ezért kíméletlenül fellépnek ellenük.

 Leszögezte, hogy a kisebbségi nyelvek védelme emberi jogi kötelezettség és szerepe lehet a konfliktus-megelőzésben, illetve a megbékélésben egyaránt. Izsák Rita jelentésében megállapítja, hogy a globalizáció, az internet alapú információáramlás szintén a nyelvi kisebbségek ellen hatnak, ezért különösen fontos lenne az identitásmegőrzés állami elismerése, sőt támogatása.

 Külön kiemelte az anyanyelvi-kéttannyelvű oktatás és a kisebbségi nyelvek közigazgatásban és az igazságszolgáltatásban történő használatának fontosságát, a kisebbségi média pozitív szerepét, valamint a helységnevek kisebbségi nyelveken való feltüntetésének jogát. Az ENSZ szakértő egyben a Világszervezet Kisebbségi Fórumát is vezeti, amelynek utolsó üléséről is ma számolt be.

A magyar delegáció felszólalásában üdvözölte a kisebbségi független szakértő átfogó jelentését a nyelvi kisebbségek helyzetéről, egyetértve az abban foglalt megállapításokkal és javasolta, hogy a kérdés fontosságára való tekintettel ez legyen a témája a Kisebbségi Fórum idei ülésszakának. Izsák Rita munkájáról valamennyi delegáció elismeréssel szólt, támogatva prioritásait és sok tekintetben újszerű megközelítését, problémafelvetését.

(Külügyminisztérium)