2014. május 19-én, Brüsszelben került sor a nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős miniszterek formális Tanács ülésére, melyen Magyarországot Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára képviselte. Közlemény.

A Tanács napirendjét a Millenniumi Fejlesztési Célok lejártát követően, 2015-től életbe lépő globális fejlesztési és fenntartható fejlődési keret (agenda) kialakítására irányuló nemzetközi tárgyalásokban az EU részvételének a megtárgyalása dominálta. E keretnek a 2012 júniusi Rio+20 konferencia döntése értelmében a nemzetközi fejlesztési együttműködés elsődleges prioritását jelentő szegénységcsökkentés mellett a társadalmi és gazdasági növekedés, valamint a környezetvédelem kérdésköreit is magába kell foglalnia, illetve minden fejlett és fejlődő országra ki kell terjednie.

A miniszterek kiemelten foglalkoztak az ún. Fenntartható Fejlődési Célokra javaslatot tevő, Magyarország és Kenya társ-elnöklésével New York-ban működő ENSZ Közgyűlési nyitott munkacsoportban az uniós intézmények és tagállamok részéről az elkövetkezendő hónapokban szükséges lépésekkel. Valamennyi tagállam rendkívül elégedett a nyitott munkacsoportban eddig elért eredményekkel, a társelnöki munka iránti támogatásukról biztosították Magyarországot a júniusi és júliusi ülésekre nézve is. A munkacsoport július végén elkészülő jelentése központi eleme lesz a 2015 utáni agendának, melyhez a finanszírozási kérdésekkel foglalkozó, finn-nigériai vezetésű szakértői bizottság javaslatait az ENSZ főtitkár saját szintézis jelentése rendeli hozzá, ezzel előkészítve a kérdéskörről az ENSZ Közgyűlés fórumán 2014 őszén kezdődő kormányközi tárgyalásokat.

Az Európai Bizottság és az Európai Külügyi Szolgálat bemutatta az Unió közös költségvetéséből a 2014-2020 közötti időszakra szóló nemzetközi fejlesztési támogatások tervezésének előrehaladását, melyek már átültetik a gyakorlatba az EU fejlesztéspolitikájának megújított irányait kijelölő, 2012-ben elfogadott Változtatás Programját. A Bizottság május 13-án kiadott közleményének bemutatását követően a miniszterek eszmecserét folytattak a magánszektor nemzetközi fejlesztésben érdekelt képviselőinek a szerepvállalását ösztönző kezdeményezésekről. A Tanácsülés kitért a Keleti Partnerség fejlesztési aspektusaira, valamint az Ukrajnának nyújtott uniós pénzügyi csomag fejlesztési komponenseire is, különös tekintettel a demokratikus átalakulást segítő reformok célzott támogatására. A miniszterek következtetéseket fogadtak el a jogi megközelítés nemzetközi fejlesztésben történő általános alkalmazásáról. A munkaebéd Dél-Szudán és a Közép-afrikai Köztársaság közelmúltbeli eseményeinek fejlesztési vonatkozásait tekintette át.

A Tanácsülés napirendjén szereplő témákról, valamint a kölcsönös érdeklődésre számot tartó aktuális szakpolitikai kérdésekről az ülést megelőzően Magyarország vezetésével koordinációs megbeszélésre került sor a Visegrádi partnerek körében. A V4-ek elvi egyetértése jutottak a Fejlesztés 2015-ös Európai Éve keretében történő közös fellépésről. A 2016-ban tartandó humanitárius világtalálkozót előkészítő budapesti regionális konferencia kapcsán Wintermantel Péter kétoldalú konzultációt folytatott a Bizottság humanitárius ügyekért felelős főigazgatójával. 

(Külügyminisztérium)