Magyarország és Japán kétoldalú kapcsolatairól és a közelgő miniszterelnöki látogatásról tárgyalt Jamada Dzsun, a japán külügyminisztérium európai főigazgató-helyettese Budapesten. Közlemény.

Jamada Dzsun megbeszélést folytatott Magyar Leventével, a Miniszterelnökség külügyi helyettes államtitkárával, Wintermantel Péterrel, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkárával, valamint a Külügyminisztériumban tárgyalt Magyarország július 1-jén megkezdődött V4 elnökségéről.

Fotó: Véssey Endre

Jamada főigazgató-helyettes tárgyalásain hangsúlyozta, hogy hazánk fontos partnere Japánnak Európában, és örömét fejezte ki, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elfogadta Abe Sinzó japán kormányfő meghívását és novemberben Japánba látogat. Elmondta, hogy a látogatás egyben lehetőséget biztosít a június 16-án Varsóban rendezett V4+Japán miniszterelnöki csúcstalálkozó utókövetésére is. Kiemelte, hogy a visegrádi országok és Japán együttműködésében felelősségteljes szerep hárul az elnökséget betöltő Magyarországra, mivel a 2014-es év a V4-országok és Japán közötti csere éve lesz, amely nagyobb láthatóságot biztosít majd Közép-Európának és Japánnak egyaránt. Jamada főigazgató-helyettes bejelentette, hogy a japán külügyminiszter várhatóan a közeli jövőben Magyarországra látogat.

Wintermantel Péter helyettes államtitkár a kétoldalú külügyi konzultáció során elmondta, hogy Magyarország nagy várakozással tekint a novemberi miniszterelnöki látogatás elé. Mindkét fél nagy jelentőséget tulajdonít a novemberben megrendezendő soros V4+Japán külügyminiszteri találkozónak is.

A globális ügyekért felelős helyettes államtitkár kifejtette, hogy a V4+Japán együttműködés az Európai Unió és Japán stratégiai partnerségét gazdagító, jelentős hozzáadott értéket képviselő együttműködés, ezért Magyarország célja, hogy a V4 elnökeként ezt az együttműködést Japánnal tovább gazdagítsa. Jelentős eseménynek nevezte és egyben örömét fejezte ki amiatt, hogy hat év után ismét látogatást tesz hazánkban Japán külügyminisztere.

A kétoldalú kapcsolatokról szólva a külügyi konzultáción a két fél elégedettséggel nyugtázta a gazdasági kapcsolatok fellendülését, különös tekintettel a múlt évben bejelentett több mint 700 millió euró értékű új japán beruházásra Magyarországon. Wintermantel Péter elmondta, hogy Magyarország nagy jelentőséget tulajdonít a hazánkban megtelepedett japán cégekkel kialakított szoros kapcsolat ápolására, ennek jegyében a magyar kormány eddig három japán vállalattal, a Suzuki Magyarország Kft.-vel, a Bridgestone Tatabánya Termelő Kft.-vel, valamint a Denso Gyártó Magyarország Kft.-vel kötött stratégiai partnerségi megállapodást. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyar fél a kedvező befektetői és üzleti környezet mellett a munkavállalási feltételek javítását is szem előtt tartja, ezért Magyarország szorgalmazza a magyar–japán szociális biztonsági megállapodás mielőbbi aláírását. A két fél – utalva a két kormányfő júniusi varsói találkozóján folytatott megbeszélésre megerősítette –, hogy a két ország befektetési ügynökségei megállapodást kötnek majd Orbán Viktor miniszterelnök novemberi tokiói látogatása alkalmával. Egyetértettek abban, hogy a kétoldalú kapcsolatok szorosabbra fűzéséhez járulhat hozzá a magyar és japán fiatalok munkavállalását elősegítő úgynevezett Working Holiday Scheme egyezmény megkötése is.

Az oktatási-kulturális kapcsolatok tekintetében Wintermantel Péter elmondta, hogy kétoldalú kapcsolataink kiemelt területét képezi a felsőoktatás, ezért egymás kultúrájának jobb megismerését, az egymás országai iránti kölcsönös szimpátia elmélyítését elősegítendő a magyar fél tervezi, hogy állami ösztöndíjakkal járul hozzá további japán hallgatók fogadásához. Jelenleg mintegy kétszáz japán orvostanhallgató folytat magyarországi tanulmányokat. Wintermantel Péter helyettes államtitkár ígéretesnek nevezete az energiapolitika területén formálódó magyar–japán együttműködést. Elmondta, hogy Japán értékes partnere lehet Magyarországnak a megújuló energiaforrásokban és a nukleáris technológiában játszott vezető szerepe miatt is.

A Külügyminisztérium a tervek szerint – tekintettel a megújuló energiaforrások területén folytatott együttműködés fontosságára – ősszel magyar–japán energiapolitikai szemináriumot rendez.

(Külügyminisztérium)