2014. április 15-16-án, Mexikóvárosban kerül sor a nemzetközi fejlesztési együttműködés hatékonyságának növeléséért vállalt Globális Partnerség miniszteri fórumának első ülésére, melyen Magyarországot Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium Globális ügyekért felelős helyettes államtitkára képviseli. Közlemény.

Az ülés átfogó témája a 2015 utáni globális fejlesztési és fenntartható fejlődési keret és célok kialakításához, valamint a majdani végrehajtásához történő hozzájárulás elfogadása - közelebbről megvizsgálva a fejlesztés hatékonyságának növelését szolgáló elvek gyakorlati érvényesülését, a finanszírozási források mozgósítását, a magánszektor fejlesztési szerepvállalását, a fejlődő országok egymás közötti fejlesztési hozadékkal bíró együttműködéseit, valamint a közepes jövedelmű fejlődő országok helyzetét. Ez utóbbit Mexikó, mint főszervező kérte napirendre tűzni. 
 
A Globális Partnerség elfogadásáról 2011-ben, a dél-koreai Busan-ban 160 delegáció döntött. Fordulópontot jelentett, hogy ezzel a lépéssel a hagyományos donor államok mellett a feltörekvő fejlődő országok, az ún. Dél-Dél együttműködés és a háromoldalú együttműködési programok résztvevői, valamint a civil szféra és a magánszektor fejlesztésben érdekelt szereplői is elköteleződtek a nemzetközi fejlesztési együttműködés hatékonyságának növelése mellett. A korábbi támogatáshatékonysági fórumokhoz képest (2003 Róma, 2005 Párizs, 2008 Accra) a Busan-i, negyedik magas szintű fórumon a nyújtott vissza nem térítendő támogatásokra vonatkozó hatékonysági elvektől a nemzetközi fejlesztési együttműködési programok előkészítésének és végrehajtásának teljes spektrumára történő kiterjesztés, a bevont szereplők körének szélesítése és a finanszírozási források bővítése felé történő elmozdulás terén jelentett paradigmaváltást.
 
Tekintve, hogy az ENSZ jelenlegi egyik legfontosabb feladata a Millenniumi Fejlesztési Célok 2015-ben történő lejártát követő globális fejlesztési agenda, valamint a Rio+20 konferencián, 2012-ben elhatározott Fenntartható Fejlődési Célok kidolgozása, illetve e folyamatok közös mederbe terelése, a Globális Partnerség első miniszteri fóruma az ehhez történő hozzájárulást választotta központi témának. Magyarország az ENSZ Nyitott Munkacsoportjának társelnökeként vesz részt az eseményen, melyben hazánk Kenyával együtt 2013 eleje óta vezeti a Fenntartható Fejlődési Célok kidolgozását. A munkacsoportnak 2014 szeptemberéig kell javaslatot tennie az ENSZ Közgyűlés számára a 2015-től életbe lépő Fenntartható Fejlődési Célokra.
 
Wintermantel Péter hozzászólására a vízgazdálkodás, oktatás és egészségügy 2015 utáni agendában betöltendő szerepével foglalkozó kerekasztal beszélgetésben kerül sor. Magyarország a fenntartható vízgazdálkodás kérdéskörét önálló célként kívánja megjeleníteni a 2015 utáni keretben, továbbá az oktatásnak és egészségügynek is központi szerepet szán. E területek hazánk nemzetközi fejlesztési együttműködésre vonatkozó, 2014-2020 közötti szakpolitikai stratégiájában és a nemzetközi humanitárius segítségnyújtására vonatkozó szakpolitikai koncepciójában is prioritást képviselnek.  

(Külügyminisztérium)