Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára a Japánban folytatott kétoldalú találkozói mellett megnyitotta és beszédet tartott az „Invest in Hungary” címmel rendezett japán–magyar üzleti és befektetési fórumon mintegy 250 japán üzletember előtt. A rendezvénynek - melynek célja a magyar üzleti környezet bemutatása és a nagybefektetők beruházási szándékainak ösztönzése volt - különös aktualitást adott, hogy felélénkült a japán befektetők érdeklődése hazánk iránt, amely számos új, nagy léptékű beruházásban öltött testet.
A dízelautók számára kerámia alapú szűrőket gyártó Ibiden két beruházást valósít meg: a dunavarsányi, a 48 millió eurós bővítés 200, a gödöllői, 52 milliós projekt pedig 120 főt foglalkoztat majd. A Bridgestone tatabányai gépjárműabroncs gyártóegységének 237 millió eurós bővítése 500 új munkahelyet teremt, háromszorosára növelve termelési kapacitását. A Japan Synthetic Rubber a gumigyártáshoz használatos butadién üzemét 105 millió euró értékben Tiszaújvárosban építi meg, mellyel 160 új munkahelyet hoz létre. Az autóipari edzett üveggyártó Asahi Glass 7 millió euró volumenű beruházása további 70 fő foglalkoztatását teszi lehetővé Tatabányán, ezzel negyedével növelve gyártókapacitását. A Konica Minolta a Pátyi M1-es Ipari Parkban alakítja ki 5000 m2 alapterületű logisztikai bázisát, mellyel közvetlenül 30 új munkahelyet létesít.
A rendezvény magyar fővendégeként Takács Szabolcs kiemelte, hogy a magyar–japán kapcsolatrendszer meghatározó területe a gazdasági-kereskedelmi együttműködés, amely a két ország közötti több évtizedes együttműködésre és baráti viszonyra épül. Hangsúlyozta, hogy kiemelt célunk, hogy a gazdasági válság körülményei között is megőrizzük, és lehetőség szerint fokozzuk együttműködésünket. Elmondta, hogy Magyarország továbbra is számít a japán gazdaság szereplőinek intenzív jelenlétére és a keleti nyitás politikájának keretén belül kezdeményezően lép fel a külgazdasági kapcsolatok kibontakoztatása érdekében. A rendezvényen kiemelt figyelmet kapott a japán vállalatok beruházási hajlandóságának növelése, új üzleti kapcsolatok létesítése, a japán kis- és középvállalkozások kapcsolatteremtésének elősegítése a magyar partnerekkel.
Japán a legnagyobb ázsiai befektető Magyarországon, a hazánkban működő több mint 130 japán vállalat közvetlenül mintegy 23.500 embernek ad munkát. Hazánkban a húzóágazatnak számító gépjárműipari befektetések területén a német mögött a japán beruházások a legjelentősebbek. Az elmúlt hetekben bejelentett új japán beruházások révén több mint ezer további munkahely létesül Magyarországon.
Takács Szabolcs kíséretében Japánba érkezett a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Külgazdasági Hivatal küldöttsége is, akik közel egy tucatnyi olyan japán vállalattal folytatnak megbeszéléseket, amelyek fontolgatják, hogy a közeljövőben Magyarországon hajtanak végre befektetéseket, köztük új gyártóbázisokat.
(MTI, Külügyminisztérium)