A NEFE stratégia pdf formátumban itt elérhető.

A nemzetközi fejlesztési együttműködés (NEFE) célja a világban létező szegénység és globális egyenlőtlenségek csökkentése, a stabilitás, a béke és a fenntartható fejlődés, valamint a demokrácia, az emberi jogok és a jogbiztonság előmozdítása. Az Európai Unió és az OECD tagállamaként Magyarország növekvő figyelmet fordít a NEFE-re, amely a külkapcsolatok egyik fontos aspektusa. Tevékenységünk összhangban áll Magyarország külpolitikai célkitűzéseivel, azok megvalósítását sajátos eszközrendszerrel segítjük. A nemzetközi donortevékenység iránytűjét az ENSZ 2000. évi millenniumi közgyűlésén elfogadott nyilatkozat, majd az ennek alapján kidolgozott Millenniumi Fejlesztési Célok (Millennium Development Goals – MDG) jelentik. A nyolc pontból álló MDG-célrendszer és a kapcsolódó, mérhető célkitűzések, indikátorok határozzák meg, hogy az életviszonyok legalapvetőbb területein (oktatás, egészségügyi ellátás, anyaság, környezetvédelem, létfenntartás stb.) mi mindennek kell a 1990-es bázishoz képest 2015-ig teljesülnie ahhoz, hogy világszerte a felére csökkenjen a mélyszegénységben élők száma.

2012-ben Magyarország hozzávetőleg 120 millió USD összeget költött hivatalos fejlesztési támogatásra (ODA), amely nemzeti összjövedelmünk 0,1 %-át tette ki. A ráfordítások túlnyomó része multilaterális keretek között, tagdíjak formájában, illetve nemzetközi szervezetekbe, alapokba történő önkéntes felajánlások, befizetések révén hasznosul. Bilaterális NEFE együttműködésünk meghatározó formáját technikai segítségnyújtási projektek képezik, melyek leggyakoribb célja, hogy partnereinkkel megosszuk a politikai és gazdasági átmenet, a nemzetközi szervezetekbe történő integrálódásunk és az EU-csatlakozás során szerzett tapasztalatainkat.

NEFE tevékenységünk további fontos célterületei közé tartoznak az oktatás és az egészségügy támogatása, valamint együttműködés a globális kihívásokra adandó adekvát válaszok kialakításában pl. a fenntartható vízgazdálkodás, a klímaváltozás és az élelmiszerbiztonság terén.

Magyarország aktív részt vállal a 2015 utáni globális fejlesztési agenda kidolgozását célzó nemzetközi erőfeszítésekben. Támogatjuk a szegénység felszámolása és a fenntartható fejlődés integrált kezelésére irányuló megközelítést. Úgy véljük, hogy az MDG felülvizsgálat, valamint az új fejlesztési agenda és a fenntartható fejlődési célok (SDG) kidolgozásának jelenleg párhuzamos szálakon futó folyamatait össze kell hangolni, és egységes átfogó keretrendszert szükséges kialakítani. Az ENSZ Közgyűlésnek alárendelten működő, az SDG kidolgozásáért felelős Nyitott Munkacsoport (Open Working Group) társelnökeként arra törekszünk, hogy az OWG tevékenysége az átfogó post-2015 keretrendszer összetettségét szem előtt tartva járuljon hozzá az egyetemes érvényű fenntartható fejlődési célok kidolgozásához.