Afrika, az Öböl-térség és a Közel-Kelet a világpolitika és a globális gazdaság megkerülhetetlen régiói. Olyan lehetőségeket kínálnak, amelyek kiaknázása Magyarország számára fontos, és amelyeket a magyar gazdaság fejlesztésében, munkahelyteremtésben, valamint a kulturális, oktatási és tudományos területen kamatoztathatunk.

Az észak-afrikai, közel-keleti és Öböl-menti országok a világgazdaság, a kereskedelem és az energiagazdaság fontos szereplői, de nem elhanyagolható globális befektetői szerepük sem. Magyarország számára ez a hatalmas térség kézzelfogható esélyeket kínál közel háromszázmilliós piacával a korszerű magyar exporttermékek és szolgáltatások értékesítése és az új bevonható tőkeforrások elérése terén. A Földközi-tenger medencéjén átívelve, az évszázados gazdasági és civilizációs kapcsolatok összekötik Európát az arab világgal. Nem véletlen, ha az Európai Unió ezt a térséget déli szomszédságának tekinti, amelynek békéje, biztonsága és fejlődése mellett mélyen elkötelezett. Hazánk osztja ezt az elkötelezettséget, és lehetőségei szerint támogatja a térség modernizációját és konfliktusainak megoldását.

A szubszaharai Afrika folyamatosan felértékelődik napjainkban, mivel a gazdasági lehetőségek bővülése mellett növekszik az afrikai országok csoportjának befolyása a világpolitikában. Hazánk számára fontos a politikai és gazdasági kapcsolatfejlesztés ezekkel az államokkal, új piacok, együttműködési lehetőségek feltárása. Feladatunk a kölcsönösen felkínálható gazdasági, kereskedelmi és üzleti, valamint kulturális előnyök kiaknázása afrikai partnereinkkel. A jövőre nézve fel kell készülnünk az afrikai földrész jelentős erőforrásaiért várhatóan éleződő versengés újabb szakaszára. Magyarország részt vesz az EU Afrika- politikájának alakításában, valamint az ENSZ e kontinensen folyó humanitárius programjaiban és békefenntartó misszióiban.