„Montenegró lehet a térség azon országa, amely fenn tudja tartani a bővítés lendületét, ha júniusban kedvező döntés születik a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről” – jelentette ki Ódor Bálint az eu-kormany.hu-nak adott interjúban. Aleksandar Pejovic montenegrói EU-főtárgyaló budapesti konzultációiról nyilatkozva az európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta: Magyarország minden támogatást megad a nyugat-balkáni országnak a csatlakozási tárgyalásokhoz.
Mi volt a főtárgyaló látogatásának célja?
A montenegrói főtárgyalót kinevezése után Sztáray Péter politikai igazgatóval együtt hívtuk meg budapesti látogatásra, április 11-én ennek tett eleget.
Magyarország külpolitikájában a Nyugat-Balkán kiemelt szerepet tölt be, ráadásul Montenegró lehet a térség azon országa, amely fenn tudja tartani a bővítés lendületét, ha júniusban kedvező döntés születik a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről. Ennek a döntésnek az előkészítése egyébként már folyik, és lassan Montenegróban is létrejönnek azok a struktúrák, amelyek a tárgyalások lebonyolításához szükségesek, így a főtárgyaló budapesti látogatása nagyon időszerű volt. Kiváló alkalmat teremtett arra, hogy átbeszéljük közös ügyeinket.
Milyen konkrét területeket tekintettek át, milyen lehetőségei vannak az együttműködésnek?
Aleksandar Pejovic látogatásának fő célja az volt, hogy kialakítsuk a csatlakozási tárgyalásokra való felkészülés, illetve a tárgyalások lebonyolítása során kialakítandó strukturált magyar támogatás kereteit, beazonosítsuk az együttműködés fő területeit. A főtárgyaló emellett a közös kül- és biztonságpolitika területét tekintette át magyar tárgyalópartnereivel, illetve az uniós forrásfelhasználás témájában is megbeszélést folytatott a Külügyminisztérium, valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség illetékes vezetőivel.
Ez a látogatás egyébként nem előzmények nélküli; az elmúlt időszakban számos alkalommal tárgyaltunk Budapesten és Podgoricában. Magam is jártam Montenegró fővárosában, ahol már 2011 tavaszán elkezdtük kidolgozni az együttműködés konkrét formáit. Ezt a párbeszédet folytattuk most.
Mit lehet tudni Montenegró jelenlegi felkészültségéről?
Montenegró már a tavaly őszi, nagyon pozitív hangvételű bizottsági értékelés alapján megkezdte felkészülését a tárgyalásokra. 2011 decemberében kijelölték a főtárgyalójukat, akinek a szerepe rendkívül fontos egy ilyen, várhatóan évekig tartó tárgyalási folyamatban. Az ő felelőssége egy olyan csapat összeállítása, amely a tárgyalások végéig koordinálja az egyes fejezetekhez tartozó álláspontok, érdekek összegyűjtését és érvényesítését, Brüsszel elvárásainak közvetítését. Aleksandar Pejovic főtárgyaló beszámolója alapján ez a tárgyalódelegáció felállt és kész az első fejezetek megnyitására.
Miben lehet Magyarország Montenegró segítségére, hogyan tudja támogatni az európai uniós csatlakozási folyamatát?
Egészen konkrét üzeneteink vannak számukra. Magyarország már végigment ezen a folyamaton. Méghozzá nem olyan régen, így jól emlékszünk rá, milyen áldozatokkal, nehézségekkel járnak a csatlakozási tárgyalások. Igazán tudjuk becsülni, ha valaki belevág ebbe a feladatba. De jeleztem a főtárgyalónak, hogy el kell fogadni azt is, hogy a feltételek szigorodtak, a teljesítményt folyamatosan mérjük, és nagyon fontos a kimutatható haladás biztosítása. Ehhez olyan állami szintű elköteleződés kell, amely az ország minden szereplőjének energiáját igényli. Ugyanakkor biztosak lehetnek benne, hogy ha az EU látja ezt az erőfeszítést, akkor következetesen segíteni fogja előre Montenegrót. Egyfajta garancia ez.
Másrészt Magyarország – részben az elnökségi tapasztalatainak is köszönhetően –, otthonosan mozog az uniós döntéshozatal szereplői között, folyamatosan látjuk, hogy milyen irányba halad a gondolkodás Montenegróról, és mivel mi támogatjuk az integrációjukat, biztosítottam Pejovic urat, hogy segítségükre leszünk a nehéz pillanatokban is.
(eu.kormany.hu)