A magyar Európa-politikáról és a nemzeti érdekérvényesítés két pilléréről beszélt Ódor Bálint helyettes külügyi államtitkár hétfőn az Ács Károly Művelődési Központban Ráckevén.
A helyettes államtitkár „A magyar EU-elnökség tapasztalatai és a magyar Európa-politika” címen tartott előadásában kifejtette, a 2011. első félévi soros magyar EU-elnökség sikerét abban mérhetjük majd, hogy a megszerzett kapcsolatot, tudást és tapasztalatot hogyan tudjuk a lehető legjobban a magyar érdekérvényesítés szolgálatába állítani.
Elmondta, hogy a magyar szempontok érvényesítése két pillérre épül, egyfelől hazánk európai értékek iránti elkötelezettségére, másfelől a pragmatikus megközelítésre a 200-300 futó ügy alakításában. Ez utóbbi azt jelenti, hogy ki kell választani választanunk az Unió napirendjén szereplő jogszabálytervezetek közül azokat, amelyek markáns magyar érdekeket érintenek, és a sikeres érdekérvényesítés érdekében a hasonló álláspontú országokkal együtt kell működnünk. Magyarország így a számára problémás kérdésekben az európai színtéren is megpróbál választ találni – fejtette ki a helyettes külügyi államtitkár.
Ódor Bálint rámutatott, az európai integráció többsebességes jellege adottság, a magyar kormány azonban el akarja kerülni, hogy ez egy „strukturális kétsebességű” folyamattá alakuljon. Ne emelkedjenek olyan falak, amelyeket Magyarországnak nehéz átlépnie – fogalmazott a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős helyettes államtitkára, utalva arra, hogy bár az ország kötelezettséget vállalt az eurózónába történő belépésre, azt középtávon nem tervezi. Annak ellenére, hogy hazánk nem vezette még be az eurót, a magyar gazdaság erős integráltsága miatt jelentős érdekünk fűződik az övezet stabilitásához – tette hozzá.
Az EU szerinte újabb történelmi fordulóponthoz érkezett. Van esély arra, hogy az EU megerősödve kerüljön ki a mostani válságból, de ez feltehetőleg az euróövezeten belüli szorosabb fiskális együttműködéssel fog járni. Októberben minden bizonnyal döntés születik arról, milyen új együttműködési keretek jöhetnek létre, és azok mely uniós politikákra terjedhetnek ki – tette hozzá.
Ódor Bálint úgy látja, hogy az elkövetkező 3-4 hónapban az EU döntéshozatalában „kicsit háttérbe szorul” a közösségi módszer, és előtérbe kerül a kormányközi együttműködés. A magyar kormány mindenesetre átlátható döntéseket szorgalmaz – szögezte le.
(kormany.hu)