Az Európai Bizottság 2011. április 5-én, Strasbourgban mutatta be, milyen keretek között tartja megvalósíthatónak a tagállami romastratégiák európai koordinációját. Korábban az Európai Parlament is véleményt alkotott a kérdésben. A magyar elnökség üdvözli a Bizottság javaslatát.

A nemzeti romaintegrációs stratégiák európai keretrendszerére vonatkozó javaslatokat Viviane Reding jogérvényesülésért, alapvető jogokért és az uniós polgárságért, illetve Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős uniós biztos mutatta be 2011. április 5-én Strasbourgban. Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén a magyar elnökség nevében Győri Enikő európai uniós ügyekért felelős államtitkár üdvözölte a Bizottság tervezetét.

Az Európai Parlament ugyanebben a témában 2011. március 9-én szavazta meg a néppárti Járóka Lívia által előterjesztett jelentést. A képviselők zöme a tervezet vitájában úgy vélekedett, hogy nem egyszerűen csak európai keretet kellene adni a tagállamok különböző romaintegrációs stratégiáinak, ahogy a Bizottság elképzeli, hanem egységes és önálló uniós szintű stratégiát létrehozni.

Az április 5-i EP-ülésen Győri Enikő úgy fogalmazott, hogy mind a Bizottság, mind a Parlament javaslatai fontos hozzáadott értéket képviselnek, és egyaránt hozzájárulhatnak az európai romák gazdasági és szociális helyzetének javításához.

A mélyszegénység, a diszkrimináció és a kirekesztés továbbra is az európai romák jelentős hányadát érinti, ezért az államtitkár szerint ideje tenni ellene. „A jelenlegi gazdasági és demográfiai helyzetben a romák gazdasági és társadalmi integrációjának előmozdítása új emberi erőforrásokat szabadíthat fel, ezzel is hozzájárulva a hosszú távú gazdasági növekedéshez” – mondta Győri. Hozzátette, az elnökség hisz abban, hogy az integrált intézkedések és a Bizottság által javasolt kontrollmechanizmusok segítenek megváltoztatni a romák életkörülményeit.

A Tanács megteremti az összhangot

A tagállamok korábbi döntése szerint a Bizottság formális javaslatát követően a Tanács négy különböző formációja és az Európai Tanács is megvitatja a javaslatot. „Úgy véljük, hogy a tagállamok integrációs erőfeszítései által elérhetők az Európa 2020 stratégia céljai” – fűzte hozzá Győri. Az államtitkár szerint ugyanis a romaintegrációs célkitűzések a legtöbb politikai területen megjeleníthetők. „Úgy tűnik, most már széles körben elfogadták, hogy az uniós szinten kidolgozott és koordinált intézkedések összhangot teremtenek, és hozzáadott értékük van” – vélekedett Győri.

Az államtitkár kiemelte, hogy a magyar elnökség és triópartnerei rendkívüli fontosságot tulajdonítanak a romaintegráció kérdésének, és Budapestre invitálta az EP-képviselőket, hogy vegyenek részt az április 7-8-én megrendezendő Roma Platformon. A kétnapos konferencián a résztvevők részleteiben is megismerkedhetnek az intézmények romaintegrációs terveivel. Az itt lefolytatott párbeszéd eredményeit pedig az elnökség a foglalkoztatási és szociális ügyi miniszterek május 19-i tanácsülése elé terjeszti. A Tanács ezen a találkozón fogad el záródokumentumot (következtetéseket) a tagállami romaintegrációs stratégiák európai keretrendszeréről.

(kormany.hu)