Háttéranyag Robák Ferenc kormánybiztos 2010. december 7-i sajtótájékoztatójához

Az elnökségre való operatív felkészülés a rendelkezésre álló idő rövidsége ellenére megfelelő ütemben zajlik. A rendezők az események megszervezésénél előnyben részesítik az állami tulajdonú helyszíneket és szereplőket, így egyrészt költséghatékony módon biztosítják a színvonalas és zavartalan lebonyolítást, másrészt pedig hozzájárulnak e helyszíneknek az elnökségi periódus utáni magas színvonalú működtetéséhez is.

1. Költségvetés

A magyar EU elnökség összköltsége 2007-2011 között várhatóan 85 millió euró körüli összeg lesz. Az elnökségi költségvetések sorában a magyar takarékos költségvetésnek számít.  Az utóbbi évek EU elnökségeinek összköltsége 80-150 millió euró közé esett, noha az összehasonlításokat nehezíti, hogy egyes elnökségek nem kormányzatuk összes beruházását, hanem csak az amortizációt számolták el.

Előzmények

Az új kormány (hivatalba lépése után) teljes mértékben felülvizsgálta az elnökségi költségvetést, és így sikerült megtakarításokat elérnie. A 2010. évben a költségvetési törvénybe az elnökségi felkészülés céljaira 9 milliárd forintot állítottak be, amiből 6,9 milliárd forint költségvetési támogatás, 2,1 milliárd forint pedig ingatlanértékesítésből származó bevétel lett volna. Ez utóbbinak kellett volna fedeznie a beszerzéseket. Tekintettel arra, hogy az ingatlanértékesítések a kellő előkészítés hiányában és a gazdasági válság körülményei közepette nem voltak megvalósíthatók, a 6,9 milliárd forintnyi támogatásnak kell fedezetet biztosítania mind a működési, mind pedig a felhalmozási kiadásokra idén.

A kormányváltás után megtörtént az elnökségi költségvetés felülvizsgálata és a szükséges intézkedések megtétele, így különösen a külképviseleti kihelyezések felülvizsgálata (az eredetileg 200 helyből csak 120-at töltöttünk be), eltöröltük az elnökségi stáb számára korábban kilátásba helyezett elnökségi pótlékot és felszabadítottuk az előző évi pénzmaradványokat.  Ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően 1 milliárd forintos megtakarítást értünk el, és így lehetővé vált az elengedhetetlen beruházások elindítása. Így tehát a 6,9 milliárd forintos összeg – bár az eredetileg tervezettnél 2,1 Mrd Ft-tal kevesebb – végül fedezi a 2010. évi feladatokkal járó kiadásokat. Az Országgyűlés külügyi Bizottsága összpárti konszenzussal adott hozzájárulást az elnökség beszerzési terveihez.

A költségvetés aktuális helyzete

A feladatot ellátó illetékes szervezeti egységekhez, tárcákhoz (mint keretgazdákhoz) leosztásra kerültek az elnökségi előirányzatokat. A Külügyminisztérium pénzügyi nyilvántartó programjának kimutatása szerint 2010. október 21-ig a 6,9 milliárd forintból összesen 3,8 milliárd forint került elköltésre, illetve kötelezettség lett vállalva. Novemberi adatokat még nem tudunk szolgáltatni, mert ezek összeállítása a sajtótájékoztatót követő napokban fejeződik be.

Kitekintés 2011-re, összköltség

A Külügyminisztérium elkészítette a 2011. évi elnökségi költségvetés tervét, melyet a kormány megtárgyalt és a 2011. évi költségvetési törvénybe beépített. Ebben a jövő évre az elnökségi feladatok ellátásának céljaira 15,5 milliárd forint szerepel. Ez a bruttó összeg a Külügyminisztérium költségvetésben szerepel.  Ez a terv bő egymilliárd forinttal olcsóbb elnökséggel számol, mint amekkora összeget (16,9 milliárd forintot) az előző kormány 2010 tavaszán e célra szükségesnek tartott.

Magyarország EU elnökségének 2007-2011 között várható összköltsége az EU elnökségre vonatkozó korábbi előirányzat-felhasználási adatok, illetve a 2010. évben felhasználható és a 2011. évre tervezett előirányzatok alapján 23,78 milliárd forint, ami a november 29-én érvényes MNB árfolyamon átszámítva 84,78 millió euróval egyenlő.

Az előirányzatokat a Külügyminisztérium minden fejezet részére átadta. A beruházások kivitelezése minden esetben a végéhez közeledik, várható befejezési idejük 2010. december 15.

2. A rendezvények

A helyszínek

A rendezvények helyszíneiről a kormány döntött. Az állami pénzek és az állami vagyon hatékony felhasználása érdekében a jövőre rendezvényhelyszínként funkcionáló épületek felújításához, rekonstrukciójához, karbantartási munkák elvégzéséhez, tanácskozási funkciójuk fejlesztéséhez a Külügyminisztérium jelentős mértékben hozzájárul, melynek ellentételezéseként az elnökség idején történő hasznosításért nem kell bérleti díjat fizetnie. Ezen épületek a következők:

  • Gödöllői Királyi Kastély (bútorozás, függönyözés, molinók beszerzése)
  • Néprajzi Múzeum (bejárat feletti timpanon, illetve a díszterem fölötti tetőszerkezet rekonstrukciója)
  • Vidékfejlesztési Minisztérium (Színházterem és kapcsolódó helyiségek felújítása)
  • Belügyminisztérium (Márványaula felújítása),
  • HM Stefánia Palota (bútorok restaurálása stb.)
  • A Külügyminisztérium Panoráma étterme és terasza felújítása.

A magyar EU-elnökség alkalmával közel 260 különböző szintű (állam- és kormányfői, miniszteri, egyéb magas szintű, szakértői) szakmai rendezvény megrendezésére kerül sor Magyarországon, ami sokrétű feladatot ró az államigazgatásra (helyszínek biztosítása és berendezése, technikai felszerelése, akkreditáció, delegációk elszállásolása, ellátása és szállítása, a sajtó képviselőinek kísérése, elnökségi ajándékok beszerzése).  A szervezők összesen mintegy 35-40 ezer külföldi résztvevő érkezésére számítanak.

A gödöllői helyszín kiválasztásánál például nagy súllyal esett a latba, hogy lehetőleg minél kevésbé akadályozzuk az amúgy is forgalmas budapesti közlekedést. A delegációk a budapesti útvonalakat csak a legszükségesebb esetekben veszik igénybe. Útlezárásokra kizárólag a Keleti Partnerség egynapos csúcstalálkozója idején, május végén kerülhet sor. Azon vagyunk tehát, hogy minél kevesebb bosszúságot okozzunk az események által érintett városok lakosainak.

A programok részletes egyeztetése, a rendezvények körülményeinek, lehetőségeinek felmérése a tárcák bevonásával megtörtént, a megvalósításhoz szükséges döntések megszülettek. A feladatok ellátásának szervezeti és személyi keretei rendelkezésre állnak.

Informális miniszteri rendezvények

A kormány 2010. július 28-án döntött a magyarországi informális miniszteri rendezvények köréről, a kormány részvételét jelentő magas szintű ülésekről (Európai Bizottság, Európai Parlamenti Elnökök Értekezlete), a Keleti Partnerség csúcs és a külügyminiszteri szintű Ázsia-Európa Találkozó (ASEM) megrendezéséről. A magyar EU-elnökségi félév alatt 16 informális miniszteri ülést rendezünk Magyarországon. (Ezeken túl Brüsszelben kerül sor két informális miniszteri rendezvény, a kereskedelempolitikáért felelős miniszterek informális vacsorájára, illetve a nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős miniszterek informális ülésére.)

A kormány 2010. augusztus 11-én döntött a magyarországi informális miniszteri rendezvények helyszíneiről. A rendezvényeket az uniós követelményeknek való megfelelés, a költséghatékonyság és a földrajzi egyensúly szempontjainak figyelembe vétele mellett Gödöllőn (Grassalkovich Kastély), egy központi helyszínen rendezzük. Szakmai és politikai szempontok miatt az agrárminiszteri informális ülés helyszíne Debrecen, egy miniszteri konferenciát (távközlési) pedig Balatonfüreden rendezünk meg.

Borok és ételek –  magyaros sajátosságok

Magyarország 2011 első félévében sorra kerülő uniós elnöksége egyik kiemelt operatív célja a magyar borkultúra és gasztronómia bemutatása. Az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként hazánk majd 260 uniós találkozónak és munkaértekezletnek ad otthont, amelyek mindegyikén magyar borokat szolgálnak majd fel az EU tagországaiból érkező vendégeknek. A neves szakértőkből álló szakmai zsűri borrégiónként válogatta ki a felszolgálásra kerülő borokat.

2011. január elsejétől Magyarország először látja el az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztét. Célunk, hogy nemzetközi szinten mutassuk be fontos értékeinket, többek között a magyar borkultúrát, és megismertessük az unió országaival a legjobb magyar borokat.

2010. november 9-11. között került sor azoknak a boroknak a kiválasztására, amelyekből kikerültek most nyertes borok. A zsűri jó minőségű borokat és pezsgőket válogatott ki az állófogadásokra, a hivatalos vacsorákra, és csúcsminőségű italokat az informális miniszteri tanácsülésekre és egyéb magas szintű rendezvényekre. Az előbbi két rendezvényfajtára csak olyan pincészeteknek lehetett pályázni, amelyek boraikkal részt vettek már egy magyarországi, vagy nemzetközi helyszínen lebonyolított nemzetközi szintű borversenyen, és ott legalább érmes helyezést értek el. A csúcsminőségű borok és pezsgők közé csak az "Év bortermelője/borásza" és "Év Pincészete" cím tulajdonosai nevezhettek. (Azokon a borvidékeken, ahol még nem volt Év Bortermelője vagy Év pincészete, ott a Vindependent ajánlásával kértünk fel termelőket.)

A magyar elnökségi rendezvényeken felszolgált borokat Gál Helga, a soros magyar EU-elnökség sommelier-je mutatja majd be a vendégek számára.

A kiemelt rendezvények borait borrégiónként válogatták ki. Az Észak-Pannon régióból a Törley, Maurus, és Weininger pincészetek, valamint az Etyeki Kúria termékei nyerték el a zsűri tetszését. Az Árvay, Thummerer, Szepsy, ifj. Gál Tibor, valamint a Szőke Mátyás nevével fémjelzett borok kerültek kiválasztásra Észak-Magyarországról. Az Alföldről a Frittmann testvérek, a szigetcsépi Gál, és a Koch pincészet lettek a befutók. A Balaton régióból a Garamvári, Légli, Györgykovács, Tóth Sándor, Szeremley, Laposa, valamint Figula pincészetek termékeit választották. A Gere Attila, Malatinszky, Tiffán, Hárs, Takler, és a Tűzkő Birtok borai képviselik Dél-Pannóniát. A válogatásnál lényeges szempont volt, hogy a bort nem önmagában, "technikailag" értékelték, hanem azt is vizsgálták, hogy gasztronómiai szempontból, a hozzájuk felszolgálni kívánt ételekkel, ételsorokkal  majd hogy állják meg a helyüket. A catering tükrözni fogja a magyar gasztronómia jellegzetességeit, az ételek összeállításában Ruprecht László mesterszakács működik majd közre.

A jövő félévben a brüsszeli európai uniós eseményeken is magyar borokat szolgálnak majd fel.

Néhány esti rendezvényen minőségi magyar pálinkát is felszolgálunk, a borhoz hasonló – tudományos igényességű – kiválasztás folyamatban van.

Magas szintű és szakértői rendezvények

A hazai informális magas szintű (államtitkári, helyettes államtitkári, főigazgatói, főosztályvezetői) és szakértői rendezvényekre vonatkozó rendezvények számát és körét a magyar félév napirendjének támogatását és a takarékosság szempontjait szem előtt tartva határoztuk meg. Jelenleg összesen 215 ilyen, nem miniszteri rendezvénnyel számolunk. Ebből 122 a csak központi EU-elnökségi költségvetésből finanszírozandó hazai események, 93 pedig a várhatóan társfinanszírozott rendezvények száma. Emellett van 14 olyan rendezvény, amelyet a magyar EU-elnökségnek saját költségvetési forrásból külföldön – többnyire Brüsszelben – kell megvalósítania. További 27 rendezvényt a tárcák saját hatáskörben és költségvetéssel oldanak meg.

A rendezvények egy kisebb részének, szakmai indokból, de az ország bemutatásának céljával is, vidéki helyszínek adnak otthont (Gödöllőn, Balatonfüreden, Debrecenen kívül pl. Visegrád, Szeged, Eger, Szarvas, Szentendre, Szombathely, Keszthely, Vásárosnamény, Várpalota, Esztergom, Pápa).

A rendezvényekhez kapcsolódó technikai feladatok

Az elnökség alatt a nem magas szintű delegációk reptéri transzfere érdekében az NFM – a magyar kis- és középvállalkozásokat helyzetbe hozó projektje keretében – újra beindítaná a repülőtér és a belváros közötti közvetlen buszjáratot, de kedvezményes megállapodást kötöttünk az Airportshuttle.hu Zrt-vel is. Az elnökség idejére a delegációk szállítására szolgáló autóbuszok bérlésére a közbeszereztetési eljárás még folyamatban van.

A rendezvények zavartalan és biztonságos lebonyolítását elősegítő akkreditációs rendszer közbeszerzési eljárása lezárult, a rendszert a BM Köztársasági Őrezred fogja üzemeltetni.

A kiemelt magyarországi eseményekre érkező vendégek fogadásához szükséges (nagyobb létszám befogadására alkalmas) váróhelyiséget a Magyar Posta Zrt. újonnan épített reptéri épületében alakítunk ki. Az aláírásra előkészített szerződés értelmében bérleti díj kompenzáció ellenében a reptéri irodaépületet elnökségi váróként vesszük igénybe az elnökség idejére.

A közbeszerzési eljárások megkezdődtek a catering-szolgáltatások, a hotelek, a rendezvényhelyszínek és a magyar külképviseletek dekorációja, illetve az elnökségi ajándékok tárgyában is. Az Európai Bizottság Tolmács Szolgálatával együtt meghatároztuk az egyes rendezvények tolmácsrezsimjét, a tolmácsok bejárták a helyszíneket.

A miniszteri szintű magyarországi rendezvényeken a tagállami tapasztalatokra támaszkodva, összekötők (liaison officer), illetve hostessek segítségét kívánjuk igénybe venni, önkéntes alapon. Az összekötők kiválasztása egyetemistákból, főiskolai hallgatókból megtörtént, munkájukat szakmai gyakorlatként ismerik el.

3. Gépkocsibeszerzés

Az elnökségi gépjárműpark biztosítására kiírt közbeszerzési pályázat alapján a Porsche Hungária Kft–vel egy számunkra kedvező bérleti szerződést kötöttünk mintegy 210 gépjármű rendelkezésre bocsátásáról. Audi és Skoda típusú személygépkocsikról, valamint VW Caravelle kisbuszokról van szó. Ezek a gépjárművek szállítják majd a résztvevőket a tanácskozási helyszínekre, illetve a szállodákba.

A fentieken túlmenően a Polar Mobil Kft. 10 darab Saab 9-5 típusú gépkocsit bocsát az elnökség rendelkezésére, amelyek a repülőtéri elnökségi váróhoz szállítják a repülőgépektől az utasokat.

A Citroën 2 db mikrobuszt, 1 db teherszállításra alkalmas járművet és 2 db C-4 személyautót bocsát rendelkezésre.

4. Házi média megbízása

Az elnökség alatt szükség van házi média (host broadcaster) megbízására, amelynek feladata a nemzetközi és hazai elektronikus sajtó kiszolgálása, képi és hanganyagok készítése az elnökségi eseményekről és ezek továbbítása az Európai Műsorszolgáltatási Unión (European Broadcasting Union, EBU) keresztül a nemzetközi médiának.

Előkészületben van a Duna Televizió bevonása e szerepkör ellátására.

5. Az elnökségi honlap üzemeltetése

Az elnökség szakmai kommunikációjának fő csatornája az elnökségi honlap, amelynek szoftverét a belga elnökség ingyenesen átadta, költséget az adaptálás jelentett.  A honlap üzemeltetésére a KFKI-val (Magyar Telekom Nyrt.) írtunk alá megállapodást, 92 millió forint összegben.

6. Elnökségi ajándékok

Az ajándékkoncepciót a Kormány kijelölése alapján a Hungarofest Nonprofit Zrt. alkotta meg. Az ajándéktárgyak meghatározásánál, kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a költséghatékonyság mellett jól mutassák be Magyarország hagyományait, szellemi innovációit, emellett pedig modernek, jó minőségűek és tartósak legyenek.

További fontos elv volt, hogy áruk ne haladja meg a 200 euró értéket, mert nagyjából ez a megajándékozottak által még elfogadható értékhatár. A világgazdasági válság következtében az uniós gyakorlat nemcsak az ajándékok értékét, de az ajándékozás gyakoriságát és helyszínét illetően is megváltozott. A Tanács Főtitkárságának javaslatára már csak az informális tanácsüléseken, egyéb vezetői és szakértői üléseken (soros elnök fővárosában), illetve az egyik kezdeti brüsszeli tanácsi munkacsoport-ülésen van ajándékozás.

Az ajándéktárgyak sorában szerepelnek az ilyenkor szokásos elnökségi nyakkendők, sálak, tollak, nyakpántok és mandzsettagombok. A magyaros jelleget például a páros Herendi csészék, a Herendi és Zsolnay kitűzők, Liszt Cd-k, valamint a "Hímes" pendrive-ok, míg a magyar találmányokat a Rubik kocka, a lézeres golyóstollak, a dinamós zseblámpák vagy C-vitaminos cukorka képviselik.

Az ajándékokra kiírt közbeszerzési eljárások a napokban végleg befejeződnek, a szállító cégek teljességgel ismertek lesznek. Az egyes minisztériumoknak pedig módjukban áll, hogy (szükség esetén) a Külügyminisztérium által biztosított ajándéktárgyakon felül, saját költségre, további ajándéktárgyakat vásároljanak.

7. Támogatók

A szűkös költségvetési források és a korábbi elnökségek tapasztalatai alapján a Külügyminisztérium szélesebb körben törekszik támogatókat igénybe venni. Ilyenek például az alább felsorolt cégek:

  • A Porsche Hungária Kft. 210 db magas színvonalú gépkocsit önköltségi áron biztosít az elnökségi külföldi delegációk mozgatása céljára. A Polar Mobil Kft. 10 db Saab gépkocsival járul hozzá z elnökségi váró takarékos üzemeltetéséhez és a Citroën is jelezte ilyen irányú szándékát.
  • Megfelelő berendezés biztosítását követően és bérleti díj kompenzáció ellenében a Magyar Posta vadonatúj reptéri épületét elnökségi váróként igénybe lehet venni az elnökség idejére. A szerződés lezárása folyamatban van. A MALÉV -vel szintén zajlanak a tárgyalások az elnökségi váróban történő földi kiszolgálás feltételeiről.
  • A Kékkúti ásványvizet forgalmazó Kékkúti Ásványvíz Zrt. felajánlotta, hogy a magyar elnökség teljes ásványvíz igényét – mintegy 180 ezer litert kedvezményesen – biztosítja,  sa kiváló magyar gyümölcsből készülő Sio-termékek felszolgálásáról is bíztató tárgyalások folynak.
  • A Microsoft tárgyalás keretében felajánlotta a szükséges szoftverek térítésmentes biztosítását, a szerződés véglegesítése folyamatban van.
  • A Külügyminisztérium megkereste továbbá a MOL Nyrt. az elnökségi időszak alatt szükséges üzemanyag biztosítása érdekében.
  • A Magyar Telekom egyebek között tarifa-kedvezménnyel segíti az elnökség munkáját.

A Polycom és a Streamnet az elnökségi tanácskozásokon használt videokonferencia-rendszer fejlesztéséhez járul hozzá.

(kulugyminiszterium.hu)