Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára szerint Magyarország nem fogad el olyan megoldást az EU válságkezelésében, amely rontaná a nem eurózónán kívüli tagállamok helyzetét. Az államtitkár az Országgyűlés Külügyi Bizottságának ülésén beszélt erről 2012. november 13-án.
Győri Enikő államtitkár kifejtette, a válság elsősorban az EU-ban és az euróövezetben érezteti a hatását, és "még nem vagyunk túl rajta". Ezért van szükség átfogó reformokra, és ezért kezdett el dolgozni az unió a valódi gazdasági és pénzügyi unió kialakításán, mutatott rá.
Kiemelte, az Európai Tanács 2012 decemberében foglalkozik Herman Van Rompuy elnöki jelentésével, amelyet a gazdasági és pénzügyi unió továbbfejlesztéséről készített. A tagállamok állam- és kormányfői a pontos irányokról, valamint a menetrendről dönthetnek majd ezen az ülésen, közölte Győri Enikő.
Hangsúlyozta, a jelentés szerint a gazdasági és pénzügyi unió egyik pillére a bankunió létrehozása. Erről, vagyis a bankfelügyelet egységesítéséről jelenleg folyik a jogalkotás, hogy központosíthassák az Európai Központi Bank égisze alatt a bankfelügyeletet.
Az államtitkár meglátása szerint a válság tanulsága az euróövezet vezetői számára az lehet, hogy a tagállami szuverenitás csorbítása és a gazdasági koordináció szigorítása nélkül nem lehet megvalósítani a valódi gazdasági és pénzügyi uniót, és működtetni a közös valutát. Vannak kedvező előjelek, amelyek a helyzet javulására utalnak, de még nem találták meg a kiutat a válságból, mondta Győri Enikő.
Balla Mihály, a bizottság fideszes elnöke szerint minden tagállamban erős belpolitikai vita folyik a válságkezelésről, és máshol is "szigorúan fogalmaznak" az uniós intézményekkel kapcsolatban. Nem lehet vita tárgya, hogy a nemzeti érdekeket képviselni kell, jegyezte meg.
(MTI, Külügyminisztérium)