Elégedettek vagyunk a magyar elnökség első félidejével, hasonló elkötelezettséggel és lendülettel készülünk a második szakaszra – jelentette ki Győri Enikő, a Külügyminisztérium államtitkára, amikor 2011. április 4-én fogadta a francia Nemzetgyűlés Európai Ügyek Bizottságának delegációját, amely Gérard Voisin alelnök vezetésével látogatott Budapestre.

Az uniós ügyekért felelős államtitkár emlékeztetett a gazdasági kormányzás és a válságkezelés terén elért eredményekre, majd kitért az Euro Plusz Paktumra. Ezzel kapcsolatban kifejtette: a magyar kormány annak öt elemével egyetért, nemzeti jogszabályaiban alkalmazni fogja őket, de az adóharmonizációval problémái vannak. Ezzel együtt nem zárta ki, hogy a jövőben Magyarország is csatlakozik ehhez a megállapodáshoz. Fontos eredményként utalt arra, hogy az agrárpolitika terén Franciaországgal együttműködve sikerült a közös és erős agrárpolitika folytatásának szükségességéről meggyőzni a partnereket az EU-ban. Győri Enikő szólt arról is, hogy az elnökség sikeresen kezelte a váratlan válsághelyzeteket: a dél mediterrán krízist és a japán katasztrófát.

Az államtitkár ismertette a második félidő terveit. Az elnökség szeretné elérni a nemzeti romaintegrációs stratégiák európai keretrendszerének elfogadását, amely nemcsak a problémákra összpontosít, hanem munkaerőforrásként tekint a romákra, és a társadalomba való beillesztésüket, felzárkóztatásukat, képzésüket, lakhatásuk megoldását helyezi a középpontba.

„Kiemelt jelentőséget tulajdonítunk annak, hogy elnökségünk alatt lezárjuk a Horvátországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokat. Ne fogalmazzunk meg teljesíthetetlen feltételeket” – húzta alá Győri Enikő. Utalt arra, hogy Horvátországban a tárgyalási folyamat elhúzódása miatt nagyon kényes a belpolitikai helyzet. Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával kapcsolatban az államtitkár hangsúlyozta: mindenki számára elfogadható megoldásra kell jutni a magyar elnökség ideje alatt. Technikai téren a két ország kész a csatlakozásra, ezek után nehéz várakoztatni őket.

A francia képviselők nagy érdeklődéssel hallgatták Győri Enikő helyzetértékelését. Több kérdést tettek fel az atomenergiával kapcsolatos magyar álláspontról. Válaszában az államtitkár rámutatott: szeretnénk elérni, hogy az unióval szomszédos országokban is végezzék el az úgynevezett stressz-teszteket. Kérdésre válaszolva kifejtette: megítélése szerint fontos, hogy a Lisszaboni Szerződés teremtette új keretek között az Unió külső képviselete megosztott hatáskörű kérdések esetén az elnökség feladata maradjon.

(kormany.hu)