Győri Enikő szerint pozitívum, hogy miközben "soha annyit Európáról nem vitatkoztunk, mint az elmúlt három évben", magas az unió elfogadottsága és magasak a közösséggel szembeni elvárások Magyarországon.
A Külügyminisztérium EU- ügyekért felelős államtitkára erről a “Citizens’ Dialogue” – “Párbeszéd Európa jövőjéről” elnevezésű rendezvényen beszélt 2013. október 3-án Győrben. Az eseményen Őry Csaba EP képviselő és Andor László uniós biztos is részt vett.
A Citizen’s Dialogue egy olyan, Brüsszelből indult rendezvénysorozat, amelynek keretében Európa számos városában vitafórumot rendeznek a helyi lakosságnak, hogy meghallgassák, miként vélekednek a polgárok az őket megillető jogokról és az Európai Unió jövőjéről. A győri fórumon szóba került többek között a gazdasági válság és a munkanélküliség, a fiatalok foglalkoztatásának kérdése, a kis- és középvállalkozások támogatása.
Győri Enikő úgy vélekedett, hogy a finanszírozhatatlanná vált nyugat-európai szociális rendszerek vannak válságban. Az államtitkár annak a véleményének is hangot adott: támogatni inkább a gyengéket kellene az Európai Unión belül,hiszen az egységes piac inkább az erős szereplőket hozza helyzetbe. Megjegyezte, minden uniós tagállamban a kis- és középvállalkozások foglalkoztatják a legtöbb embert, így az ő támogatásukra minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kell fektetni az európai munkanélküliség csökkentése érdekében.
Őry Csaba a fórumon arról beszélt, hogy szerinte erősebb lesz Európa a válság végén. Szerinte Amerika és Ázsia példája azt mutatja, hogy "többet és többen kell dolgoznunk", és nem lehet többet költeni, mint amennyit megkeresünk.
Andor László szerint nem a szociális piacgazdaság van válságban, hanem a valutaunió, mert hiányzik belőle a nemzeti valuta mögött álló rendszer; ezért tart tovább az unióban a krízis, mint az Egyesült Államokban vagy Japánban. Andor László arról is szólt: a visszajelzések szerint az uniós polgárok számára a munkahelyek kérdése a legfontosabb téma, a válság miatt pedig a mobilitás olyan országokban is előtérbe kerül, ahol a lakosság eddig nem mutatott fogékonyságot e lehetőség iránt. Hozzátette, hogy a tagállamok közti egyenlőtlenségek miatt mind nagyobb a közösségen belül a külföldi munkavállalás szerepe.
(MTI, Külügyminisztérium)