A fenntartható szociális rendszerről és a gazdasági válság magyarországi tapasztalatiról beszélt perui tárgyalásain Győri Enikő, a Külügyminisztérium államtitkára, akinek tárgyalópartnerei elmondták, hogy a limai kormány ösztöndíjakkal támogatná perui diákok magyarországi képzését.

Győri Enikő 2013. február 13-án az MTI-nek telefonon elmondta, hogy megbeszéléseket folytatott José Beraún Aranibar perui külügyminiszter-helyettessel és Carlos Posada Ugaz külkereskedelmi miniszterhelyettessel a két ország kapcsolatainak szorosabbra fűzéséről. Tárgyalópartnerei különösen a családi adózásnak, valamint a kis- és középvállalatok helyzetbe hozásának magyar tapasztalataira voltak kíváncsiak.

Utalt arra, hogy Peruban nincs gazdasági válság, „Latin-Amerika többi országával együtt magára talált, makrogazdasági mutatói jók, nem tükrözik az európai problémákat”, hiszen alacsony az államadósság, nem küzdenek elszabadult költségvetési deficittel, és kordában tarják a munkanélküliséget. Peru számára azért is érdekesek a magyar szociálpolitika tapasztalatai, mert a budapesti kormány nem a tehetős, jóléti nyugat-európai országok modellváltását valósítja meg, hanem egy szerényebb, testre szabott, fenntartható szociális rendszert igyekszik működtetni – tette hozzá.

Lima élénk érdeklődést mutat perui diákok magyarországi továbbtanulási lehetőségei iránt, „ezt hajlandóak finanszírozni, nem egy nincstelen, hanem egy dinamikusan fejlődő országról van szó” – mondta az államtitkár.

Magyarország néhány éve bezárni kényszerült latin-amerikai diplomáciai képviseleteket, ezeket most felülvizsgálják, és – mint Győri Enikő elmondta –, „az erőforrások tükrében mérlegeljük, hol nyissunk”. Első lépésként utazó nagykövetet delegálnak, aki Peruban évente több alkalommal lesz jelen.

A magyar politikus az Európai Néppárt spanyol frakciójának meghívására előadást tartott a Robert Schuman Alapítvány és a limai Loyolai Szent Ignác Egyetem konferenciáján. Beszélt az Európát és Latin-Amerikát összekötő értékközösségről, a társadalmi problémáknak a keresztény értékrend mentén történő megoldásáról.

Győri Enikő 2013. február 14-én La Pazban tárgyal a bolíviai külügyminiszter-helyettessel és reményei szerint meglátogatja a börtönben Tóásó Elődöt, akit bolíviai kommandósok 2009-ben tartóztattak le. Mint Győri elmondta, elsősorban tájékozódni kíván a hatóságok szándékai felől. „Nem célom, hogy beavatkozzak egy büntető perbe” – nyilatkozta, de el akarja érni, hogy tiszteletben tartsák a magyar állampolgár emberi jogait. A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy terrorcsoportot számoltak fel, amely meg akarta gyilkolni Evo Morales elnököt. Az akció két túlélőjét azóta is fogva tartják, holott az új, a vádlottak hátrányára megváltoztatott bolíviai törvények értelmében sem tarthat 36 hónapnál hosszabb ideig az előzetes letartóztatás.

(MTI, Külügyminisztérium)