Pozitívan fogadták Németországban az Európai Bizottság döntését, amely alapján megkezdődhetnek a tárgyalások egy elővigyázatossági hitelkeretről a Nemzetközi Valutaalappal - értékelte a német kormányzat képviselőivel folytatott tárgyalásait Győri Enikő a Külügyminisztérium uniós ügyekért felelős államtitkára Berlinben, 2012. április 27-én.

Az államtitkár Michael Link német külügyi államminiszter meghívására április 26-én érkezett kétnapos látogatásra, hogy több minisztérium és a kancellári hivatal képviselőivel, valamint vezető szakértőkkel folytasson megbeszéléseket. A tárgyalások középpontjában az EU-IMF hiteltárgyalásokkal kapcsolatos előrelépés állt, de a felek részletesen áttekintették a magyar konvergencia programot és a többéves költségvetésről szóló tárgyalások aktualitásait is.

Győri Enikő a találkozókat követő sajtótájékoztatóján elmondta: látogatásának időzítése szerencsés volt, hiszen első kézből tájékoztathatta a német partnereket a hiteltárgyalásokkal kapcsolatos bizottsági döntésről, amit ők "igen jó néven vettek" és visszaigazolták a pozitív brüsszeli döntést.

Az államtitkár tájékoztatta partnereit arról, hogy miként valósítja meg a magyar kormány a Bizottság konvergencia programmal kapcsolatos ajánlásait, és tartja szigorúan 3 százalék alatt a költségvetési hiányt. Győri Enikő reményét fejezte ki, hogy Brüsszel elfogadja a programot, és így Magyarország "már csak technikai napirendi pont lesz" az Európai Unió gazdasági és pénzügyminisztereinek június 22-i ülésén, és "vita nélkül" döntenek majd arról, hogy a Magyarországnak szánt kohéziós forrásokat mégsem függesztik fel. Hozzátette: a német partnerek ugyancsak bizakodóak, hiszen "Németországnak az az érdeke, hogy Magyarország sikeres ország legyen".

 A konvergencia programmal kapcsolatban Győri hangsúlyozta: "teljes egyetértés volt abban", hogy az Európai Unióban az adósságválság megoldásához "a deficitek kordában tartásán keresztül vezet az út". Ebben az értelemben Magyarország ugyanazt "csinálja, amit a legtöbb európai országnak kell; nagyon szigorú költségvetési gazdálkodást kell folytatnia", de eközben meg kell próbálni gazdasági növekedést is "indukálni", hiszen növekedésre van a legnagyobb szüksége a magyar gazdaságnak és az EU többi gazdaságának is - mondta.

Ugyancsak kiemelt téma volt a találkozókon az EU 2014 és 2020 közötti időszakra szóló többéves keretköltségvetésének ügye, ezen belül is a kohéziós politika jövője. Az államtitkár kifejtette: Magyarország számára nem elfogadható az Európai Bizottság javaslata, amely a számunkra elérhető kohéziós források 20 százalékos csökkentését eredményezné, ugyanakkor nincs kifogása az ellen a német felvetés ellen, amely szerint hatékonyabban, jobban kellene elkölteni a forrásokat. Fontos azonban, hogy "legyenek is források" –figyelmeztetett az államtitkár. Hozzátette: az is fontos, hogy ne változzon a kohéziós politika filozófiája, vagyis továbbra is legyen szolidaritás, amelynek jegyében azok kapják a legtöbb támogatást, akiknek a leginkább szükségük van rá. Ez az egész EU-nak érdeke, hiszen a túlságosan nagy regionális különbségek az unió egészének a versenyképességét rontják.

A felek megállapodtak abban, hogy a kohéziós politikáról szakértői szinten folytatják a párbeszédet és Michael Link külügyi államminiszter még idén júniusban Budapestre látogat, hogy a kérdésről tovább konzultáljon.

(MTI, eu.kormany.hu)