Magyarország számára elfogadhatatlan az a javaslat, amely alapján a 2014 és 2020 közötti időszakra szóló pénzügyi keretben (Multiannual Financial Framework, MFF) a mostanihoz képest akár 30 százalékkal is csökkenne az országnak jutó kohéziós támogatás mértéke – szögezte le Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyi államtitkára az Általános Ügyek Tanácsának Brüsszeli ülése után 2012. szeptember 24-én.

Az államtitkár a tagállamok EU-ügyekért felelős minisztereinek találkozóját követően hangsúlyozta:"Továbbra is sziklaszilárdan amellett vagyunk, hogy a kohéziós források nagyságát nem lehet csökkenteni". Elmondta, hogy ezt az álláspontot a 27 EU-ország közül továbbra is 15 – a kohéziós politika fenntartásában érdekelt tagállam – osztja. A mostani tanácskozáson a szlovák tárcavezető fejtette ki a „kohézió barátainak” nevezett országcsoport közös véleményét.

Az eredeti javaslatokat a soros EU-elnökség már többször átdolgozta, de a legutóbbi tanácsi vita során bebizonyosodott, hogy a "tárgyalási doboz" (negotiating box) legújabb szövegváltozata körül sincs még általános egyetértés. Győri Enikő elmondta, hogy a mostani tervezet is csökkentéssel számol valamennyi kiadási fejezet tekintetében, "a fűnyíróelv" alapján. A magyar államtitkár úgy véli, hogy az egyeztetések során a már konkrét számokat tartalmazó javaslatok szembesítése 2012. október végén, november elején várható.

A magyar EU-ügyi államtitkár ismételten megjegyezte azt is, hogy a többéves pénzügyi kerettel kapcsolatosan alapvető fontosságú, hogy az megfeleljen a "better spending" – a források jobb, hatékonyabb felhasználása – követelményének. Ennek azonban mindenfajta uniós költségvetési forrás felhasználására, nem csupán a kohéziós pénzekre kell vonatkoznia – hangsúlyozta.

Andreasz Mavrojiannisz, a soros ciprusi EU-elnökség Európa-ügyi miniszterhelyettese az ülés utáni sajtótájékoztatón elismerte, hogy "nem minden tagállam üdvözölte a tárgyalási doboz valamennyi elemét". Szerinte azonban bátorító, hogy mindenki elkötelezett abban, hogy megszülessen a megállapodás, legkésőbb a 20012. november 22-én és 23-án tartandó rendkívüli EU-csúcsig.

Az Általános Ügyek Tanácsa ezen az ülésen foglalkozott a 2012. október 18-19-i EU-csúcs előkészítésével is. A csúcson várhatóan kiemelt téma lesz a gazdasági növekedési paktum végrehajtása, illetve a bankunió ügye. Ugyancsak most tárgyaltak a tagországok képviselői miniszteri szinten arról, hogy melyek a tanulságai az eddigi első két "európai szemeszternek", hogyan lehet javítani a rendszert.

(MTI, Külügyminisztérium)