Mindenki számára lehetséges, hogy más országokkal barátságban szolgálja hazáját, ehhez az eszményképhez hű akarok maradni; tehát Franciaország mindig barátként tekinthet rám – jelentette ki Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára a francia Becsületrend Tiszti Fokozatának átvételekor 2013. június 13-án Budapesten. Közlemény.
Roland Galharague francia nagykövet a kitüntetés átadásakor hangsúlyozta, hogy Győri Enikő rendkívül sokat tett a Franciaország és Magyarország közötti kiváló együttműködés érdekében, különösképpen a magyar soros elnökség idején. Az elismerés többek között az állandó párbeszédre való készségét és a francia–magyar kapcsolatokhoz való hozzájárulását ismeri el – fűzte hozzá. Az ünnepségen elmondott beszédében Győri Enikő arról beszélt, hogy óriási megtiszteltetés ezt a díjat olyan elődök után átvenni, mint Kosztolányi Dezső, Bartók Béla vagy Lámfalussy Sándor.
(A videó angol nyelven tekinthető meg.)
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy bár nagyságban nem érhet fel az említett nevekhez, de „hitem és az ambícióm azonban közösek velük”. Győri Enikő emlékeztetett, hogy az Európai Unió Tanácsa első magyar elnökségének sikere nem csupán az ő, hanem sokak elkötelezettségének és erőfeszítésének volt köszönhető.
Az államtitkár külön köszönetet mondott Laurent Wauquiez francia Európa-ügyi államtitkárnak, aki „az egyik volt az első európai partnerek között, aki megértette és tiszteletben tartotta a magyar elnökség azon prioritásait, amelyeket mások legjobb esetben is irreálisnak tartottak”. Ilyen volt például a horvát csatlakozási tárgyalások lezárása és az Európai Roma Stratégia elfogadása. Ő volt az, „aki biztosította a francia támogatást a kritikus pillanatokban is” – tette hozzá. Az államtitkár felidézte francia partnerének a szavait, amelyek szerint a magyar elnökséggel, végleg eltűnt a „régi” és az „új” tagállamok közötti különbségtétel. „E nyilatkozat jelentősen túlmutat Magyarországon. A hitvallás kifejezése volt, egy megosztottság, kettős mérce és másodrendű tagság nélküli EU víziója” – húzta alá beszédében Győri Enikő.
„Hiszünk az erős Európában – ahogy az az elnökség logójában is visszaköszönt –, ahol az erős és egyenlő tagállamok és megfelelő intézmények együttműködnek a szerződések maximális tiszteletben tartása, a szolidaritás szellemisége és az egymás identitásának és alkotmányos hagyományainak kölcsönös elismerése mellett” – mondta az államtitkár. Hozzátette, hogy attól tart, hogy most messzebb van Európa ennek a víziónak a megvalósításától, mint két évvel ezelőtt, a magyar elnökség időszakában volt.
A Francia Köztársaság Becsületrendje a legmagasabb francia állami elismerés. A kitüntetést 1802-ben alapította Bonaparte Napóleon. A Becsületrend adományozásáról egy 16 fős katonai és polgári testület dönt, ennek eredményét a mindenkori francia elnök hirdeti ki elnöki rendelettel. A kitüntetésben nem csak személyek, hanem közösségek, intézetek, vállalatok, városok is részesülhetnek.
(Külügyminisztérium)