A brit kormány is azt szeretné, ha jó megállapodás születne a következő uniós költségvetésről, ám a londoni álláspont változatlanul az, hogy a kiadások ne emelkedjenek az inflációt meghaladó mértékben, jelentette ki 2012. október 25-én, kétnapos londoni tárgyalásait összegezve Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára.

Győri Enikő mások mellett találkozott David Lidingtonnal, az uniós ügyekben illetékes brit államtitkárral. Megbeszélései után az MTI-nek elmondta: van egy "nagyon kemény brit kiindulópont", mégpedig az, hogy London a következő uniós költségvetési időszakra a kiadási főösszeg reálértéken történő befagyasztását kéri.

"Magyarországnak ezt az álláspontot nehéz osztania, mi azt gondoljuk, hogy az uniós költségvetésnek más a logikája, mint a nemzeti költségvetéseknek" – mondta Győri Enikő.

Szerinte abban nincs vita, hogy Nagy-Britannia és Magyarország egyaránt pénzügyi helyzetének konszolidálásán dolgozik, mivel mindkét gazdaság nehéz időszakot él át. Magyarország ugyanakkor úgy gondolja, hogy a válságkezelést jobban szolgálná egy nagyvonalúbb közös uniós költségvetés, mint egy befagyasztott vagy csökkentett büdzsé.

"Azt gondolom, hogy a főösszeg tekintetében nem fogunk egyetérteni, de abban a kérdésben, hogy azon belül mit is finanszírozzunk, tudtunk közös pontot találni, mégpedig azt, hogy a kohéziós folyósításokat a legkevésbé fejlett országokra és régiókra kell összpontosítani; Nagy-Britannia ebben partner" – mutatott rá Győri Enikő.

A külügyi államtitkár elmondta: londoni tárgyalásain felvetette, hogy mi a hivatalos brit álláspont az EU-n belüli szabad mozgás kérdésében, amely része az uniós és a tagállami hatáskörök Nagy-Britanniában folyó hosszú távú felülvizsgálatának.

Győri Enikő közölte: brit partnerei biztosították őt arról, hogy London ez ügyben semmiféle azonnali intézkedésre nem készül. A brit kormány is tudja, hogy Nagy-Britanniának sok előnye származik a képzett, dolgozni akaró közép-európai munkavállalók tevékenységéből. Viszont megoldást szeretne találni a társadalmi ellátórendszerekben tapasztalható visszaélések problémájára, mondta az államtitkár, hozzátéve, nincs arról szó, hogy a legálisan Nagy-Britanniában munkát vállaló magyaroknak "csomagolniuk kellene".

(MTI, Külügyminisztérium)