A munka és a családi élet összeegyeztetése sokszor nagy kreativitást igényel a nőktől, ezért biztosítani kell számukra a választás lehetőségét – hangsúlyozta Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára a „Nők a családban, a munkahelyen és azon túl” című konferencián 2011. szeptember 29-én Budapesten.
A lengyel és magyar elnökség tiszteletére megrendezett, a női esélyegyenlőségért folytatott közép-európai együttműködésről szóló konferencia célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a témára, és bemutassa a régióra jellemző sajátos kihívásokat. Győri Enikő mellett Roman Kowalski, Lengyelország budapesti nagykövete is beszámolt a lengyel elnökség ezen a területen kijelölt prioritásairól és elvégzett munkájáról.
Győri Enikő az esemény fővédnökeként nyitotta meg a konferenciát. Az államtitkár beszédében nem rejtette véka alá amiatt érzett örömét, hogy „a magyar elnökségi stábban nők is szép számban voltak”. Hangsúlyozta, hogy a női munkavállalás erősíti a nők méltóságát, hozzájárul ahhoz, hogy szabadon hozzák meg döntéseiket, alakítsák életüket. „Ezért is szerepelt a magyar elnökség prioritásai között több olyan ügy is, amelyek elősegíthetik a nők foglalkoztatásának növelését” – tette hozzá.
Győri Enikő emlékeztetett arra, hogy a magyar elnökség egyik fontos eredménye volt a Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács 2011. március 7-én elfogadott döntése (záróközleménye) a nők és férfiak közötti esélyegyenlőségről szóló paktum (European Pact for Gender Equality) 2020-ig szóló megújításáról. Az államtitkár szerint biztosítani kell a munka és a családi élet összhangját, a választás lehetőségét. „Ennek érdekében dolgozunk a várandós, a gyermekágyas vagy szoptató munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló irányelv felülvizsgálatán. Ez egy kemény dió, ezért nehéz munka vár a lengyel elnökségre is” – emlékeztetett.
Az EU-ügyekért felelős államtitkár beszámolt arról is, hogy a magyar elnökség prioritásai között szerepelt a családok szerepének tudatosítása a társadalmi, gazdasági és demográfiai problémák megoldásában. „Ennek érdekében sikeres demográfiai hetet szerveztünk a családügyi miniszterek informális ülésével” – idézte fel. Az volt a cél, hogy a tagállamok megvitassák, milyen eszközökkel lehetne biztosítani a születések számának emelkedését az EU-ban. „Mindebben természetesen kiemelkedő szerepük van a nőknek, a női döntéseknek” – jelentette ki Győri Enikő.
(kormany.hu)