A kulturális sokszínűség megőrzéséről rendeztek konferenciát „Örökség a jövőnek” címmel 2010. november 25-én az Országházban. Győri Enikő, európai uniós ügyekért felelős államtitkár hangsúlyozta, a 2011. január 1-jén kezdődő magyar uniós elnökség már a felkészülési időszakban is kiemelt feladataként kezeli a kulturális sokszínűség előmozdítását. Közös felelősségünkként jelölte meg, hogy újra és újra megerősítsük az egymás iránti tiszteletet és a kölcsönös megértést.
Az Országházban 2010. november 25-én megrendezett „Örökség a jövőnek” konferencia Európa örökölt kulturális sokszínűségének megőrzését kívánta szorgalmazni. Az eseményen beszédet mondott Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai ügyekért felelős államtitkára, aki hazánk jövő félévben esedékes soros tanácsi elnökségét készíti elő. Hangsúlyozta, hogy a Lisszaboni Szerződés kodifikálja a tagállamokat összetartó európai értékközösséget, sőt „ebből vezeti le az Európai Unió végső legitimációját”. Hivatkozott továbbá az új alapszerződéssel egy időben hatályba lépett Alapjogi Chartára is, amely leszögezi, hogy „Az Európai Unió tiszteletben tartja a kulturális, vallási és nyelvi sokféleséget”.
Az államtitkár hangsúlyozta, Magyarország már a felkészülési időszakban is kiemelt feladataként kezeli a kulturális sokszínűség előmozdítását. Egyben közös felelősségünknek nevezte, hogy ezáltal ne az ellenségeskedés, hanem az egymás iránti tisztelet és a kölcsönös megértés kerekedjen felül. Mindennek eszközeként a szegénység elleni küzdelmet, az elszigetelt társadalmi csoportok szociális integrációját, az intenzívebb kultúraközi, illetve vallásközi párbeszédet, és a kulturális örökség megőrzését és kölcsönös elismerését emelte ki. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a sokféleség olyan erőforrás, amelynek kiaknázása gazdaságélénkítő hatással is bír: segít fellendíteni a kulturális turizmust, a mobilitásban játszott szerepe hozzájárul az egységes piacban rejlő lehetőségek hatékonyabb kihasználásához, lendületet adhat a kultúrához kapcsolódó iparágak fellendítésének, valamint új munkahelyeket teremt, mondta az államtitkár.
Győri Enikő leszögezte, hogy a magyar elnökség nem kíván a kormányokra kötelezettséget előírni, vagy újabb uniós hatásköröket alapítani. Sokkal inkább célja, hogy felkarolja a civil szféra kezdeményezéseit, konkrét támogatási lehetőségeket keresve számukra az Európai Unió költségvetésében. A civil szféra által megfogalmazott, és az Unió által támogatott programok lehetővé teszik, hogy olyankor is erősödjön az uniós polgárok európai identitása, miközben saját kulturális tradícióiknak hódolnak, megteremtve a nemzeti öntudat és az európai öntudat szimbiózisát – mondta az államtitkár.
A konkrét magyar intézkedések között Győri Enikő kiemelte az Európai Unió Tanácsának 2011-2014-es időszakra vonatkozó kulturális munkatervét, amely többek között magyar kezdeményezésre került kiegészítésre, az „Európai Örökség” címre irányuló európai fellépést, amely a magyar elnökség idején kerül majd megvitatásra, és a szellemi kulturális örökségvédelem érdekében tett kezdeményezéseket, mint például a táncház mozgalom, vagy a kulturális hungarikum-bemutató Brüsszelben.
(kulugyminiszterium.hu)