Az ukrajnai válság várhatóan felgyorsítja az Európai Unió energiaellátási biztonságát célzó tervek végrehajtását – mondta 2014. március 31-i, hétfői londoni tárgyalásai után az MTI-nek a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára.
Győri Enikő, aki találkozott Tom Scholarrel, David Cameron brit miniszterelnök európai és globális ügyekért felelős főtanácsadójával, megbeszélései után elmondta: tárgyalópartnerével egyetértettek abban, hogy szükség van az EU közös belső energiapiacának létrehozására és az egyes energiarendszerek közötti összeköttetések megteremtésére.
Ezek a tervek még a magyar EU-elnökség idején születtek meg, de megvalósításukat most mindenképpen fel kell gyorsítani, és ebben egyértelmű az összhang a brit és a magyar kormány között – hangsúlyozta a külügyi államtitkár.
Teljes az egyetértés a energiaügyi technológiasemlegesség kérdésében is. Folyik az EU versenypolitikájának felülvizsgálata, vagyis annak tisztázása, hogy mire lehet, és mire nem lehet állami támogatást adni. Magyarország és Nagy-Britannia egyaránt azt szeretné, hogy az atomenergia ne essen ki a támogatási körből – mondta Győri Enikő. Hozzátette: ez a két országnak egyaránt elsőrendű érdeke, és a két fél között erről már szakmai szintű konzultációk folynak.
Az ukrajnai válság politikai vonatkozásaival kapcsolatban a brit és a magyar fél között egyetértés volt abban is, hogy további eszkaláció esetén nagyon gyorsan és egységesen kell reagálnia az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak.
Erre megvan a készség uniós és amerikai részről is – mondta a magyar külügyminisztériumi államtitkár.
Hozzátette: kérte, hogy a rövidesen Ukrajnába induló EBESZ-küldöttség ne csak a válság által leginkább veszélyeztetett déli és keleti térségekbe látogasson, hanem keresse fel más területek mellett Kárpátalját is. Győri Enikő fontosnak nevezte, hogy az új ukrán törvényalkotásban érvényesüljön a kisebbségvédelem, és ezt a kérést brit részről megértéssel fogadták.
Hétfői megbeszélésén brit partnerével érintették a két országnak a génmódosított élelmiszerek termelésével kapcsolatos álláspontját. Győri Enikő elmondta: jóllehet Nagy-Britannia pártolja e termelési eljárást, ő azt kérte, hogy ezt ne lehessen senkire rákényszeríteni.
A brit kormány a helyi szintű döntéshozatal híve, így jó esély van arra, hogy London támogatni tudja a magyar megközelítést – mondta Győri Enikő.
Az államtitkár a nap folyamán részt vett a "Nemzeti parlamentek és Európa" címmel rendezett londoni konferencián, amelyet az OPAL nemzetközi kutatási program keretében szerveztek. A program célja annak feltárása, hogy a nemzeti parlamentek milyen szerepet töltenek be az uniós ügyek alakításában.
Győri Enikő, aki a konferencia záróbeszédét mondta el, kifejtette: az EU iránti bizalom csökkenésének egyik oka az, hogy bár visszatérőben van a növekedés, a gazdasági válság továbbra is a mindennapok része, a legtöbb tagállamban nagyon magas a munkanélküliség és ingatag a kilábalás folyamata.
E problémák megoldásában kellene hitelesebben együttműködniük az uniós tagállamoknak ahhoz, hogy meggyőzhessék az embereket: az Unió értük dolgozik – mondta beszédében.
Az államtitkár fontosnak nevezte azt is, hogy az uniós alapító szerződéseket ne csak a tagállamok, hanem az EU-intézmények is betartsák, ne bírálják azokat felül, és ne akarják a hatásköreiket kiterjeszteni, mert "a hatalmi játékok a valóban fontos ügyektől veszik el a figyelmet".
(MTI)