Egyre több európai polgár szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy az EU valóban az emberek érdekeit szolgálja, „gyakran érzik úgy, hogy tőlük távol és a fejük felett döntenek”, ezért az uniónak vissza kell szereznie a bizalmukat, mondta Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára.

Az államtitkár azt követően nyilatkozott a hírügynökségnek, hogy 2013. január 20–21-én Dublinban részt vett az EU-ügyi miniszterek, illetve államtitkárok informális találkozóján.

A dublini informális találkozó résztvevői (fotó: az Európai Unió Tanácsának ír elnöksége)

Győri Enikő kifejtette, a találkozó két témája az ír EU-elnökség javaslata alapján a demokratikus legitimáció és elszámoltathatóság kérdése, valamint a bővítés aktuális helyzete volt. Úgy látja, mindkét kérdés megvitatása igen időszerű volt.

A demokratikus legitimációval kapcsolatban kiemelte, úgy lehet a leginkább növelni a polgárok unióba vetett bizalmát, ha eredményeket mutatnak fel például a válságkezelésben és a gazdasági kormányzás kialakításában; meg kell győzniük az embereket arról, hogy ezek a lépések nem ellenük, hanem értük vannak.

A Lisszaboni Szerződés óta egyértelműen látható, mely kérdések tartoznak az unió és melyek a tagállamok hatáskörébe, emlékeztetett. Úgy vélte, mindkét esetben fontos megteremteni a demokratikus elszámoltathatóságot.

A tagállami hatáskörbe sorolt ügyekben erőteljesebben kell bevonni a nemzeti parlamenteket, hogy így erősítsék az elszámoltathatóságot, vélekedett Győri Enikő. Azt mondta, az uniós kérdésekben az Európai Parlamentnek (EP) kell hangsúlyosnak lennie. Ezért arról is beszéltek Dublinban, hogy milyen technikákat alkalmazhatnának a következő, 2014-es EP-választáson ahhoz, hogy az emberek közelebb érezzék magukhoz az uniós testületet, számolt be az államtitkár.

A bővítést illetően Győri Enikő úgy fogalmazott, Magyarország szorgalmazza, hogy minél előbb írják alá a stabilitási és társulási megállapodást Koszovóval, és ha Törökország előrelépést tud felmutatni, akkor legalább egy fejezetet nyissanak meg a csatlakozási tárgyalások folytatásához. Hozzátette: az is fontos, hogy azok a tagállamok, amelyek eddig még nem tették meg, mielőbb ratifikálják Horvátország csatlakozási szerződését.

Az államtitkár hangoztatta, ha a tagjelölt országok haladást érnek el az integrációs folyamatban, nem lehet megvárakoztatni őket, mert az elbátortalaníthatja az államokat.

(MTI)