A Tavares-jelentést a magyar kormány teljes egészében visszautasítja - jelentette ki Győri Enikő, a külügyminisztérium EU-ügyekkel foglalkozó államtitkára szerdán Strasbourgban, miután az Európai Parlament (EP) 370 szavazattal, 249 ellenében, 82 tartózkodás mellett elfogadta az alapjogok magyarországi helyzetéről szóló állásfoglalást.
Győri Enikő értékelése szerint a szavazás során a parlamenti matematika győzedelmeskedett.
"Folyik egy politikai kampány, kevesebb, mint egy év múlva EP-választások lesznek. Most történetesen Magyarországot a baloldal kiváló alanynak találta arra, hogy bemelegítsen ebbe a kampányba" - fogalmazott a magyar államtitkár. Szerinte ha teret engednek az olyan jelenségeknek, mint a Tavares-jelentés, "akkor szét fogjuk verni az Európai Uniót, és ezt nem szeretnénk".
Felhívta a figyelmet arra, hogy a jelentés intézményi része szerint létre kellene hozni egy úgynevezett koppenhágai háromoldalú párbeszéd-mechanizmust az uniós intézmények között, és ez "a tagállamokról állítana ki bizonyítványt". Mint megállapította, ilyen mechanizmust nem ismernek az EU szerződései.
"Ha ebbe az irányba megyünk tovább, akkor a kölcsönös gyanakvást fogjuk intézményesíteni" - mondta Győri Enikő. Szintén kitért arra, hogy a megszavazott állásfoglalás szerint kifejezetten magyar vonatkozásában a különböző pártbeli árnyék-jelentéstevőkkel együtt fennmaradna az országot ellenőrző testület. "Magyarországra a kísérleti nyúl szerepét osztották" - mondta, határozottan elutasítva ezt a gondolatot is.
(MTI, Külügyminisztérium)