A munkahelyteremtés fontosságát hangsúlyozta Győri Enikő, a Külügyminisztérium államtitkára 2012. október 11-én, egy Brüsszelben tartott konferencián.
A kerekasztal-beszélgetés első szakaszában a résztvevők arra keresték a választ, hogy a méltányosság követelése átrajzolhatja-e az Európai Unió politikai térképét. A beszélgetés apropója, hogy a szervezők szerint a gazdagok és szegények közötti rés a megszorítások politikája miatt egyre szélesebb. Ezért a résztvevők arra keresték a választ, lehet-e egyensúlyt teremteni a megszorítások és a növekedés között, mekkora fenyegetést jelent ez a rés az unió jövőjére, képesek-e a kormányok a recesszió közepette ösztönözni a vállalkozásokat és az innovációt. A beszélgetést az Európa barátai (Friends of Europe) nevű független elemző központ, civil szervezet szervezte.
Győri Enikő rámutatott: nem lehet elvárni az emberektől, hogy szeressék a megszorításokat. Úgy vélte, a munkahelyteremtés nélküli növekedés hasztalan növekedés, és az egyetlen járható út az eladósodásmentes növekedés. Az államtitkár szerint csak úgy lehet megnyerni az emberek támogatását a reformokhoz, ha közben munkahelyek jönnek létre.
A tagállamoknak nagyobb mozgásteret kellene engedélyezni a munkahelyteremtéshez használt eszközök, intézkedések megválasztásában, mondta.
A kohéziós alapokról szólva Győri Enikő rámutatott, hogy csak egy olyan Európa lehet versenyképesebb, amelyben érvényesül a kohézió elve. Kiemelte, hogy a kohéziós pénzek nem jótékonysági adományok; minden euróból, amit kohéziós célokra fordítanak, több mint 60 cent a nettó befizető országokhoz kerül vissza, mivel vállalataik részt vesznek a kohéziós forrásokból megvalósuló beruházásokban.
Az államtitkár a beszélgetést követően kifejtette, nem szabad álságosnak lenni, a kétsebességes Európa létezik, hiszen vannak államok, amelyek tagjai az eurózónának és vannak, amelyek nem, és ugyanez érvényes a schengeni övezetre is. Egyes területeken bizonyos tagországok mélyebb, szorosabb együttműködést választottak szabad akaratukból, és fontos, hogy ezek a struktúrák nyitottak maradjanak azok számára, akik most még nem állnak készen a csatlakozásra, vagy egyelőre nem szándékoznak belépni, tette hozzá.
„Magyarországnak az az érdeke, hogy az eurózóna működjön, vége legyen a válságnak” – hangsúlyozta Győri Enikő rámutatva, hogy Magyarország ezer szállal kötődik az eurózónához. Kiemelte ugyanakkor: a méltányosság úgy érvényesülhet, ha az eurózóna együttműködésének további mélyítése nem hozza hátrányosabb helyzetbe azokat, akik még nem tagjai az övezetnek.
(MTI, Külügyminisztérium)