A magyar elnökség kulcsfontosságúnak tartja a civilekkel való együttműködést – hangsúlyozta Győri Enikő a külügyminisztérium államtitkára a Társadalmi Vállalkozások Napján mondott köszöntőjében 2011. június 3-án Budapesten.
A társadalmi vállalkozás lényege, hogy egy nonprofit szervezet üzleti tevékenységbe kezd azért, hogy társadalmi küldetéséhez pénzügyi forrást biztosítson. A NESsT (Nonprofit Enterprise and Self-sustainability Team) nemzetközi nonprofit szervezet által megrendezett budapesti értekezlet célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a társadalmi vállalkozásokban szunnyadó lehetőségre, és helyzetjelentést adjon a szféra magyarországi sikereiről és lehetőségeiről. A résztvevők megnézhették a Társadalmi Vállalkozások Kiállítását is, ahol hazai és régiós társadalmi vállalkozások termékeivel, szolgáltatásaival találkozhattak. Jelen volt Lee Davis, a NESsT társalapítója és vezérigazgatója is. A NESsT a kilencvenes évek vége óta nyújt megoldásokat a feltörekvő piacgazdaságok legfontosabb társadalmi kihívásaira olyan társadalmi vállalkozások támogatása és fejlesztése révén, amelyek javítják a nonprofit szervezetek pénzügyi fenntarthatóságát, és növelik társadalmi hatásukat.
Minden nehézségben látni a lehetőséget
„Nagy öröm számomra, hogy éppen európai uniós elnökségünk idején rendezzük meg először az eseményt (Magyarországon)” – mondta üdvözlő beszédében Győri Enikő. Az államtitkár elégedetten nyugtázta, hogy a soros elnökségnek köszönhetően nagy figyelem irányul a társadalmi vállalkozásokra: „Ebben a félévben egész Európa ránk figyel, és önöknek is köszönhető, hogy a társadalmi vállalkozások terén az elsők között teremthetünk hagyományt e szakmai fórum és kiállítás megrendezésével”.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a társadalmi vállalkozást végzők céljuk eléréséért lemondanak a haszon egy részéről, és fontos társadalmi kihívásokat orvosolnak nap mint nap. Munkalehetőséget, elfogadhatóbb életkörülményeket, elérhető minőségi szolgáltatásokat és széleskörű társadalmi elfogadottságot teremtenek a hátrányos helyzetűek számára – tette hozzá. „Ők minden nehézségben a lehetőséget látják” – méltatta a nemes célért dolgozókat Győri. Utalt arra is, hogy valójában mindig is működtek Magyarországon társadalmi vállalkozások, így például „a pannonhalmi apátság több mint ezer éve mutat példát a sikeres társadalmi hatású vállalkozásból”.
Közös szellemiség
A magyar elnökség jelszavára utalva - „emberközpontú erős Európa” –, Győri kifejtette, hogy az erős Európa erős valutát, intézményeket, politikákat és tagállamokat feltételez. „Európa azonban igazán csak polgáraiban lehet erős. Ezért a magyar elnökség kulcsfontosságúnak tartja a civilekkel való együttműködést” – tette hozzá Győri. Az elnökség és a civil szervezetek szellemisége és céljai megegyeznek: „olyan Európában élni, amely meghallgatja polgárait, támogatja az értékteremtő munkát, amelyben alapvető érték a szolidaritás”.
Győri szerint az Európai Uniót sokféleképpen lehet definiálni, ám elsősorban értékközösségről van szó, „amely nélkül a tagállamok, az őket alkotó közösségek és emberek sokfélesége nem volna összetartható”. Jól bizonyítja ezt, hogy az Európai Bizottság nemrégen közzétett egységes piaci intézkedéscsomagja 12 fő prioritása között említi a társadalmi vállalkozások fejlesztését. „A Bizottság olyan összeurópai keretre fog hamarosan javaslatot tenni, amely megnyitná előttük az egységes piac lehetőségeit. Ez megnövelné a társadalmi vállalkozások fejlesztésére igénybe vehető pénzügyi támogatási lehetőségeket” – hívta fel a figyelmet a magyar államtitkár.
A versenyképesség növelése elengedhetetlen ahhoz, hogy a válságból kilábaljon Európa, és benne Magyarország – mondta Győri Enikő. „A versenyképesség azonban nem lehet kizárólagos rendezőelv. A versenynek együttműködéssel és – ahol szükséges - együttérzéssel kell társulnia” – fogalmazott az államtitkár, kiemelve, hogy a vesztesekkel való szolidaritás az európai civilizáció fontos jellemzője. „Az együttműködés, a nagylelkűség, a szolidaritás nem a gyengeség, hanem az erő jelei. Nem a tehetetlenség, hanem a kreativitás forrásai” – jelentette ki Győri Enikő a Társadalmi Vállalkozások Napján elhangzott köszöntőjében Budapesten.
(eu2011.hu)