Az európai összefogás jelentőségéről, és a magyar külképviseletek munkájáról is beszélt Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára a diákoknak a Gyermekek világnapja alakalmából tartott I. Magyar Gyermek és Ifjúsági Országgyűlésen, 2011. szeptember 20-án.
Győri Enikőt elsősorban a gyermekvédelemről és arról kérdezték a diákok, hogy a magyar külképviseletek hogyan segítenek a magyar állampolgársággal rendelkező polgároknak, valamint hogy Európának mit kellene tennie az adósságválság megoldására. Az államtitkár elmondta, hogy a Magyar Állam minden állampolgárának segít, ha az bajba került külföldön. A gyermekvédelem terén pedig az Európai Unió akkor tehetne többet, ha a tagállamok még jobban összefognának, és közös, egész Európát képviselő konzuljaink, nagyköveteink lennének az Európai Unión kívüli országokban. Volt olyan gyermek is, akinek nem volt alkalma kérdéseit személyesen feltenni; ő írásban kapott választ az EU-s ügyekért felelős államtitkártól.
Az ENSZ még 1954-ben nyilvánította szeptember 20-át a gyermekek világnapjává, amelynek célja, hogy ráirányítsa a nemzetközi közösség figyelmét a gyermekekre, támogatásukra, jogaik védelmére. Ebből az alkalomból az Országgyűlés és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat pályázatot hirdetett 8-18 év közötti gyermekek részére „Milyen rendeletet hoznék, ha miniszter lennék?” címmel. A legjobb pályázatok beküldőit a szervezők meghívták az Országház Felsőházi termébe, ahol húszan közülük feltehették a pályázatban leírt kérdéseiket, „interpellációjukat” az adott kérdésben illetékes miniszternek, államtitkárnak. A beszámolók után a Házszabály szerint azokat szavazásra bocsátották, amelyen elfogadták Győri Enikő államtitkár válaszait is.
(kormany.hu)