Európának meg kell találnia az egyensúlyt a szigorú költségvetési fegyelem és a gazdasági növekedés ösztönzése között, hogy képes legyen kilábalni az elmúlt évtizedek legsúlyosabb pénzügyi és gazdasági válságából – hangsúlyozta Győri Enikő a külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára "Az első európai szemeszter: európai és magyarországi tanulságok" című konferencián 2011. november 24-én Budapesten.

Az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete által szervezett konferencián a szakemberek az uniós gazdasági koordinációt új alapokra helyező "hatos" jogszabálycsomagról, illetve az uniós gazdaságpolitikai koordinációs ciklus, az európai szemeszter bevezetésének tapasztalatairól folytattak vitát. Az eseményen a téma hazai szaktekintélyei mellett a Nemzetközi Valutalap (IMF), a Gazdasági Együttműködés és Fejlesztés Szervezete (OECD) és a német pénzügyminisztérium is képviseltette magát.

A panelbeszélgetésekből álló konferencián az európai gazdasági kormányzás új rendszeréről szóló ülésszakot Győri Enikő elnökölte. Az államtitkár beszédében kitért az első Európai Szemeszter tanulságaira – amely éppen a magyar elnökség alatt került bevezetésre – valamint a Stabilitási és Növekedési Egyezmény megújítását, illetve kibővítését megtestesítő hatos jogszabálycsomagról és az ezzel kapcsolatos elnökségi tapasztalatokról is beszámolt.

A panel vezérszónoka, a Nemzetgazdasági Minisztérium osztályvezetőjeként felszólaló Zsarnóci Csaba leszögezte: az európai gazdasági szemeszter célja a tagállami költségvetési politikák nagyobb átláthatóságának és számonkérhetőségének kialakítása. Szerinte a "hatos csomag" legnagyobb érdeme, hogy előtérbe helyezte a korábban elhanyagolt adósságkritériumot, egy referenciaértéket vezetett be az állami kiadások növekedési ütemének kordában tartására, továbbá szigorúbb és körülhatárolható szankciókat állapít meg az előírtak be nem tartásának esetére.

A konferencián ugyancsak felszólaló Henning Röhreke, a német szövetségi pénzügyminisztérium gazdaságpolitikai osztályának vezetője az európai szemeszterrel kapcsolatban arról beszélt, hogy nagyon fontos, hogy működjön a monitoring, egyfajta hatékony ellenőrzési rendszer. Szerinte ez garantálja, hogy az EU illetékesei tisztában legyenek azzal, hogy az egyes tagállamok pontosan milyen szakaszban tartanak az előírtak teljesítésében.

(eu.kormany.hu)