Az uniós külügyminiszterek tanácskozásán szombaton az EU déli szomszédságának eseményei, főként a Líbiában, Tunéziában és Egyiptomban történtek szerepeltek a napirenden.

Az uniós külügyminiszterek informális találkozóját követően Martonyi János külügyminiszter elmondta: a gödöllői tanácskozás - akárcsak az állam- és kormányfők pénteki rendkívüli találkozója - bebizonyította, hogy az EU egységes, "együtt gondolkodunk és együtt cselekszünk". Sokkal nagyobb az egység, mint korábban gondolták, a tagállamok egyetértenek az alapelvekben – húzta alá.

A tárcavezető kiemelte: nagyon fontos a tagjelölt államok (Horvátország, Törökország, Macedónia, Montenegró és Izland) jelenléte a tanácskozáson, ezáltal azt üzenik, hogy a bővítés folytatódik. Ez az EU és különösen a szomszédságpolitika hitelességét erősíti - tette hozzá.

Martonyi János hangsúlyozta: hamarosan legmagasabb szintű vagy külügyminiszteri találkozó lesz az Arab Ligával. "Lényeges, hogy ne a Nyugat lépjen fel egyedül, hanem részt vegyenek azok az arab országok is, amelyeket a legközvetlenebbül érintenek" a líbiai események.

Nemcsak negatív jelek vannak, hanem biztatóak is: a marokkói uralkodó a napokban bejelentett reformjai alapján elképzelhető, hogy Marokkó lesz az első "dél-földközi tengeri vagy arab ország, ahol egyfajta valóságos demokrácia valósul meg" – emelte ki, hozzátéve, hogy Egyiptomban, a térség legnagyobb országában is megvan az igazi demokrácia kiépülésének esélye.

Az EU anyagi eszközökkel, kereskedelmi előnyök juttatásával és a földrajzi mobilitás ösztönzésével is támogatja déli szomszédságát, a forrongó észak-afrikai térséget - mondta Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő.

Kifejtette: anyagi forrásokból a demokratikus átmenetet akarja segíteni az EU, és ugyancsak pénzzel ösztönözné a civil társadalom és a gazdaság megerősödését. A második elem a kereskedelmi előnyök és a piaci hozzáférés biztosítása, hogy a déli szomszédság kihasználhassa az uniós piac export- és importlehetőségeit. A harmadik elem a földrajzi mobilitás, az utazás, a szabad mozgás lehetőségének növelése – mondta Catherine Ashton. "Ez a három M politikája" – utalt az egyes eszközök angol elnevezésének (money, market access, mobility) kezdőbetűire.

(MTI; kormany.hu)