A magyar elnökség üdvözli az Európai Parlament egységes piac iránti elkötelezettségét, jelentette ki Győri Enikő európai ügyekért felelős államtitkár az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésének vitájában 2011. április 6-án. Az államtitkár szerint az uniós intézményeknek közösen kell politikai ösztönzést adniuk a belső piacnak.

Az Európai Parlament (EP) három saját kezdeményezésű jelentésről tartott közös vitát. A Tanács nevében hozzászólva Győri Enikő emlékeztetett arra, hogy a válság idején, amikor a kormányoknak nagyon kevés eszközük van a gazdaságélénkítésre, az egységes piac hatalmas kiaknázatlan lehetőségeket tartogat, amelyek révén serkenteni lehet a növekedést, és az elnökség számára abszolút elsőbbséget élvező munkahelyteremtést.

A Tanács kész az együttműködésre

Az államtitkár az EP részéről megfogalmazódó aggodalmakra is kitért. Ezek szerint a Tanács túlságosan el van foglalva a pénzügyi stabilizációval, és elhanyagolja a reálgazdaságot, a növekedés feltételeinek megteremtését. Úgy vélte, a belső piacban rejlő potenciál kibontása, az egységes piaci intézkedéscsomag mielőbbi konkrét jogszabályokra váltása adhat választ ezekre a félelmekre. Megerősítette, hogy a Tanács kész az együttműködésre a Parlamenttel és a Bizottsággal ezen a területen.

Az államtitkár rámutatott arra, hogy a gazdasági és pénzügyi válság, valamint az annak enyhítésére hozott intézkedések következtében a polgárok, a vállalkozások és az intézmények hajlamosak megkérdőjelezni az egységes piac hozzáadott értékét, „körükben az egységes piac nem feltétlenül népszerű”. „Ezért nyilvánvalóan elérkezett az ideje annak, hogy jelentős politikai ösztönzést adjunk az egységes piacnak” – hangsúlyozta Győri.

Közelebb hozni az Európai Uniót a polgáraihoz

„Az egységes piaci komoly próbatétel előtt áll” – hívta fel a figyelmet beszédében az államtitkár. Vajon az egységes piac közelebb hozza-e az Európai Uniót a polgáraihoz azzal, hogy érezhető javulást hoz mindennapi életükben vagy fennmaradnak az egységes piac működését gátló szűk keresztmetszetek? – tette fel a kérdést Győri Enikő. Kijelentette, hogy az elnökség szerint a válasz annak a függvénye, hogy milyen elkötelezettséggel végzi munkáját a Tanács, a Bizottság és a Parlament a következő hónapokban az egységes piaci intézkedéscsomag főbb elemeinek megvalósítása érdekében. Kifejezte reményét, hogy a Bizottság az egységes piaci intézkedéscsomagról szóló közlemény felülvizsgálatakor kellően figyelembe veszi az EP jelentéseiben és a Versenyképességi Tanács márciusi ülésének záródokumentumában foglalt politikai üzeneteket.

Győri Enikő szerint az elnökség arra számít, hogy a Tanács olyan „különleges partnerséget” tud kialakítani az EP-vel és a Bizottsággal, amely révén az egységes piaci intézkedéscsomaghoz kapcsolódó jogalkotási javaslatokat minél gyorsabban el lehet majd fogadni.

A magyar elnökség nevében Győri üdvözölte, hogy az egyik jelentés az Európai Tanács napirendjére szeretné tűzni az egységes piac témakörét. Külön kifejezte köszönetét a Parlamentnek az egységes szabadalmi rendszer létrehozására irányuló megerősített együttműködés támogatásáért. Az elnökség nevében osztotta az EP-jelentések azt a gondolatát, hogy az egységes digitális piac kiteljesítése, illetve a kis-és középvállalkozások megerősítése, helyzetének javítása alapvető jelentőségű az innováció segítése szempontjából.

Nem lehet megelégedni az eddigi eredményekkel

Az európai polgárokat különösen foglalkoztatja a mobilitás kérdése, különösen a szakmai képesítések elismerése révén, és ezen a területen az uniós fellépés azonnali és kézzelfogható eredményeket hozhat, mondta Győri Enikő. Az elnökség nevében üdvözölte, hogy jelentős eredményeket sikerült elérni a polgárok belső piaci jogainak gyakorlása terén, és utalt az „Ön Európája” portálra, a SOLVIT hálózatra és a szolgáltatási irányelv alapján létrehozott egyablakos ügyintézési pontokra. Hangoztatta ugyanakkor, hogy nem lehet megelégedni az eddigi eredményekkel, még lehet többet tenni a polgárok joggyakorlásáért.

A vitára reagálva Győri Enikő elmondta, hogy a hozzászólások megerősítették az elnökség meggyőződését: a belső piac óriási szerepet játszik abban, hogy végre beinduljon a gazdasági növekedés az Európai Unióban, és végre újra munkahelyeket lehessen teremteni. Úgy vélte, rengeteg hasznos észrevétel hangzott el, amelyeket az elnökség be tud építeni a Tanács munkájába.

Helyzetbe hozni a kis- és középvállalkozásokat

Az államtitkár kijelentette, hogy a kis- és középvállalkozások a belső piac kulcsszereplői, ezért az elnökség mindent meg kíván tenni azért, hogy helyzetbe hozza őket, megkönnyítse a finanszírozáshoz jutásukat, csökkentse az adminisztratív terheiket és egyszerűsített hozzáférést biztosítson a közbeszerzésekhez. Ebben az összefüggésben Győri Enikő kiemelte, hogy az elnökség nagy jelentőséget tulajdonít a kisvállalkozási intézkedéscsomag felülvizsgálatának.

Rengeteg lehetőséget kínál a digitális piac is. Az államtitkár fontosnak nevezte a papír nélküli ügyintézés és üzletkötés feltételeinek javítását, és felidézte, hogy a fogyasztóvédelmi irányelvnek is célja a határokon átnyúló üzletkötések ösztönzése; a szolgáltatási irányelv egyik fő eleme pedig az egyszerűsített elektronikus ügyintézés. Végezetül Győri államtitkár aláhúzta, hogy a belső piac kiteljesítése elképzelhetetlen a közlekedési és energiainfrastruktúra kiteljesítése nélkül. A magyar  elnökség ezért is prioritásnak tekinti az egységes energiapiac kiépítését.

Szociális dimenzió és versenyképesség

Az egységes piaci intézkedéscsomag szociális dimenziójával kapcsolatban Győri Enikő kifejtette, hogy az elnökség jelmondata az „Erős Európa”, amely az emberi tényezőt állítja a középpontba, ám aláhúzta, hogy kiegyensúlyozott megközelítésre kell törekedni és minden szempontot figyelembe kell venni. Elismerte, hogy nagy feladat az európai szociális modell megvédése, de az Európai Unió versenyképessége azon múlik, hogy a tagállamok ezt a modellt hozzá tudják-e igazítani a 21. század kihívásaihoz.

(kormany.hu)