Spanyolország, Belgium és Magyarország a múltban a szecesszióban, most az elnökségi trió keretében keresi az új utakat Európa számára – hangsúlyozta Győri Enikő „A szecesszió európai nagymesterei” elnevezésű rendhagyó fotókiállítás megnyitóján Brüsszelben 2011. május 19-én. Az EU-ügyi államtitkár ugyanazon a napon az „Európa szövete” című kiállítást is megnyitotta, a Magyar Kulturális Intézetben pedig nemzetközi sajtótájékoztatót tartott az elnökség záróeseményeiről.

A szabadtéri fotókiállítás Victor Horta, Antonio Gaudí és Lechner Ödön művészetén keresztül nyújt bepillantást a szecessziós építészet titkaiba. Különlegessége, hogy szecesszió a három különböző és sajátos irányzata között először teremt kapcsolatot, és az építészek remekeinek tematikus csoportosításával rávilágít művészetük párhuzamaira, s egyben Európa három "szecessziós városának" egymással rokon, egyidejű fejlődéséről is képet ad a látogatóknak.

A mintegy félszáz, különleges könnyűfémből készült, 1,5 x 1,5 méteres tablóra nyomtatott épületfotó a Sagrada Família és a Magyar Nemzeti Múzeum után most hat hétig a brüsszeli Városi vagy más néven Királyi Park (Parc de Bruxelles, Parc Royal) kerítésén látható. A tablók a három építész 15-15 híres épületének vagy épületrészletének fotója mellett a három építész rövid életrajzát tartalmazzák, valamint a három város térképét a legfontosabb épületek megjelölésével és a kiállítás magyar főkurátora, Keserü Katalin rövid bevezetőjét.

Győri Enikő megnyitó beszédében hangsúlyozta, a spanyol-belga-magyar elnökségi trió együttműködésének egyik szép példája ez a szabadtéri szecessziós tárlat. "Victor Horta, Antoní Gaudí és Lechner Ödön egy olyan triót alkotnak az európai közösség képviselőiként, akik egymástól függetlenül is a szecesszió vonzásában éltek" – tette hozzá az államtitkár.

A szecesszió jelentőségéről beszélve Győri hangúlyozta: "Bármilyen nyelven is nevezzük ezt a stílusirányzatot, mindenütt a fiatalsággal, az újrakezdéssel, a modernséggel, az új utak keresésével és megtalálásával kapcsolódik össze a fogalomkör". Az államtitkár reményét fejezte ki, hogy "azok az új utak, amelyeket e három ország közösen keresett Európa közös jövőjének alakításában, érezhetően jó és látható hatással lesznek sok évtized múlva is, unokáink és dédunokáink számára".

Győri Enikő a külföldön is nagy népszerűségnek örvendő Márai Sándor szavait is felidézte: "Európai ember vagyok, s ezekben az években, amikor Európa egy nagy fejlődés óriási változásait éli, boldogan élek Európában, hiszek Európában, dolgozom, ahogy tudok, egy emberibb, őszintébb, szabadabb és egészségesebb Európáért". A magyar irodalom kiemelkedő alakjának életmű-kiállítását nemrég nyitották meg a brüsszeli Magyar Kulturális Intézetben. A kiállítás bemutatja Márai Sándor teljes életművét, elsősorban a Petőfi Irodalmi Múzeumban található hagyaték anyagára támaszkodva.

Európa Szövete – a közös európai kultúra szimbóluma

Győri Enikő ugyanezen a napon a brüsszeli Királyi Művészeti- és Történelmi Múzeumban (Musée Royal d'Art et d'Histoire) az "Európa szövete – The Web of Europe" elnevezésű kiállítást is megnyitotta. A tárlat a Brüsszeli Magyar Kulturális Intézet és a Dobrányi Ildikó Alapítvány kezdeményezésére jött létre. Nem titkolt szándékuk az volt, hogy európai léptékben is ráirányítsák a figyelmet a szövött kárpit művészetére. A kiállítás októberben Budapesten, az Iparművészeti Múzeumban is látható lesz.

A szervezők 27 európai kárpitművészt kértek fel, hogy vegyenek részt az Európa szövete elnevezésű közös mű létrehozásában. Az alkotás kiindulópontja a budapesti Iparművészeti Múzeum tulajdonában lévő, "Mercurius átadja a gyermek Bacchust a nimfáknak" című 18. századi brüsszeli kárpit, amelynek virtuálisan kimetszett huszonhét kisebb részletét értelmezte és szőtte újra a 27 kortárs kárpitművész.

"Újragondolni lehet, újrafogalmazni lehet, közös múltunkat megváltozatni azonban nem lehet" – kezdte a kiállítás hivatalos megnyitóján beszédét Győri Enikő. "Erre épülhet aztán a jövőnk: a huszonhetek egyre bővülő köre, azoké az országoké, amelyeknek jelene és jövője úgy kapcsolódik egymáshoz, mint a kárpit szövött szálai" – utalt az alkotást ihlető európai szellemiségre az államtitkár. Majd így folytatta: "A szőnyegek csak egészében adhatják ki a képet: Európát, közös gazdaságával, monetáris politikájával, energiaellátásával, kül- és biztonságpolitikájával. És természetesen közös kultúrájával. Ennek szimbóluma – kérdéseivel és válaszaival – e ma nyíló kiállítás".

A szecesszió európai nagymesterei – Barcelona–Budapest–Brüsszel

2011. május 19. – június 30. – Parc de Bruxelles (Parc Royal)

Európa szövete – The Web of Europe

2011. május 20. – augusztus 14. – Musée Royal d'Art et d'Histoire

(eu2011.hu)