Az új fogyasztóvédelmi irányelvről, amelyet a Tanács formálisan tegnap hagyott jóvá, a soros magyar EU-elnökség alatt sikerült megállapodni az Európai Parlamenttel.
Az új szabályozás többek között a távértékesítés, az internetes, illetve üzlethelyiségen kívüli vásárlás során szigorítja az árak megjelenítését, tiltja a rejtett költségek felszámolását és több időt hagy a fogyasztónak az üzlettől való elállásra. A magyar elnökség nagy hangsúlyt fektetett a polgárbarát Európai Unió megteremtésére, az állampolgárok mindennapi életét könnyítő intézkedésekre.
Az új fogyasztóvédelmi irányelv további jogokat biztosít azoknak a vásárlóknak, akik katalógusból vagy az interneten rendelnek termékeket, és tiltja a rejtett költségek felszámolását, hiszen a vásárlónak a teljes ár ismeretében kell az ügyletet jóváhagynia. Ezen kívül új szabályokat ír elő, amelyek védik a fogyasztókat a költségcsapdákkal szemben és foglalkozik a digitális kor kihívásaival is, mivel új szabályokat tartalmaz az elektronikus úton megkötött szerződésekről.
Az új szabályok szerint a vevő nem hét, hanem 14 napig állhat el a vásárlástól, az értékesítőnek ezután szintén 14 nap áll rendelkezésére az ár visszatérítésére. Az irányelv szabályozza azt is, hogy a szerződéskötés előtt mely adatokat kell közölni a fogyasztóval, és a kereskedőknek meg kell bizonyosodniuk arról, hogy a fogyasztók tisztában vannak a szerződéskötés tényével. A fogyasztónak egyértelműen ki kell fejeznie szerződéskötési akaratát.
A kereskedők a jövőben nem számíthatnak fel a vevőnek magasabb díjat a különböző fizetési módok (pl. hitelkártya) használata miatt annál, mint amennyit a kereskedőnek fizetnie kell. A jogszabály azt is előírja, hogy az értékesítés után a kereskedőknek biztosítaniuk kell, hogy a fogyasztók normál díjas telefonhívással elérhessék őket.
Az Európai Bizottság 2008 októberében tett javaslatot négy uniós fogyasztóvédelmi irányelv módosítására, illetve összevonására. A tizennégy tanácsi ülést, illetve az Európai Parlamenttel folytatott hat háromoldalú egyeztetést követően a tagállamok végül június 15-én szavazták meg a magyar elnökség kompromisszumos szövegét, amelyet az Európai Parlament plenáris ülése június 23-án fogadott el.
A Versenyképességi Tanács 2011. október 10-én fogadta el formálisan az új szabályokat, amelyeket a tagállamoknak a hatálybalépés után két éven belül kell bevezetniük.
(kormany.hu)