Baranyai Gábor helyettes államtitkár az Országgyűlés európai ügyek bizottságának 2012. június 12-i ülésén bejelentette: Magyarország nagy szerepet vállalna egy vízügyi tematikájú cél kidolgozásában az ENSZ fenntartható fejlődési céljai között.

A helyettes államtitkár az Országgyűlés európai ügyek bizottsága ülésén a Rio+20 fenntartható fejlődésről tartandó konferenciáról szólva kiemelte: a jövő heti eseményen az egyik legfontosabb feladat az úgynevezett fenntartható fejlődési célok meghatározása lesz, és Magyarország azt szeretné, ha ezek között lenne egy kifejezetten a vízügyekkel foglalkozó cél. Ennek kidolgozásában az ország komoly szerepet vállalna, és Áder János köztársasági elnök várhatóan Rióban felajánlja, hogy 2013-ban Budapest szervezné meg az első konferenciát a témában. Hozzátette: ez jó "kibontakozási lehetőség" lenne az országnak.

Baranyai Gábor felidézte: 1992-ben rendeztek világkonferenciát hasonló témában Brazíliában. Az akkori esemény messze túlmutatott a környezetvédelem kérdésén, hiszen gazdasági és szociális témákat is megvitattak. A helyettes államtitkár értékelése szerint, azóta sok eredményt értek el, így nagy előrelépést jelent a szegénységben, mélyszegénységben élők arányának radikális csökkenése. Igaz, a regionális különbségek nagyok, és nőnek az egyenlőtlenségek a társadalmakon belül – jegyezte meg.

A diplomata kiemelte, az elmúlt húsz évben az éghajlat-változás egyre nagyobb kihívást jelent. Kitért arra is, hogy az 1992-es konferencia évfordulójára szervezett esemény időpontja sokak szerint kedvezőtlen, mivel a gazdasági válság miatt megkérdőjeleződtek az eddig elfogadott nyugati fejlődési modellek, és a nyugati országok finanszírozási hajlandósága csökkent a nehézségeik miatt. Hangsúlyozta, a riói konferencián fontos téma lesz az áttérés a zöld gazdaságra, a környezetbarát technológiákra, eljárásokra, továbbá az ezzel összefüggő intézményi kérdések. Lényeges kérdésként merülhet fel, hogy létrehozzanak-e egy fenntartható fejlődési tanácsot az ENSZ-en belül vagy inkább a meglévő struktúrát erősítsék, legyen-e szólószólója a jövő nemzedékeknek, és hogyan finanszírozzák a fenntartható fejlődési célok megvalósítását. Emlékeztetett: hamarosan lejárnak az ENSZ millenniumi fejlesztési céljai, ezért 2015-ig az országoknak konszenzusra kell jutniuk az új fő irányokról.

A riói konferenciának igen nagy lesz a politikai súlya, mert több mint száz országból érkeznek állam- és kormányfők az eseményre – húzta alá a helyettes államtitkár.

(MTI, Külügyminisztérium)