A Külügyminisztérium üdvözli az európai gazdasági kormányzás megerősítését célzó hatos jogszabálycsomag elfogadását, amely a magyar EU elnökség egyik legfontosabb eredményét, erőfeszítéseit teljesíti be.

Az Európai Parlament 2011. szeptember 28-i plenáris szavazása után a Tanács 2011. október 4-i ülése is elfogadta az európai gazdasági kormányzást megerősítő, hat jogszabálytervezetből álló csomagot, amelynek túlnyomó részét a soros magyar EU-elnökség irányításával sikerült lezárni.

A most elfogadott hatos jogszabálycsomag lényege, hogy figyelmeztetések és pénzügyi szankciók összetett rendszerével ösztönzi az európai tagállamokat és különösen az eurót használó tagállamokat a költségvetési hiány, az államadósság és más makrogazdasági egyensúlyhiányok csökkentésére.

A 2008-2009-es globális pénzügyi és gazdasági válság kapcsán felmerült a költségvetési fegyelem megerősítésének és a tagállamok közötti gazdaságpolitikai koordináció hatékonyabbá tételének igénye. Az Európai Bizottság tavaly szeptemberben közzétett javaslatcsomagja hat jogszabálytervezetet tartalmazott. Ezek közül három rendelet-tervezet a Stabilitási és Növekedési Egyezmény (SNE) szabályainak módosításával, illetve kiegészítésével foglalkozott, két új rendelet tervezete az Európai Unión belül megjelenő makrogazdasági egyensúlytalanságok nyomon követésére és kezelésére irányult, míg egy irányelv-tervezet a költségvetési tervezés és végrehajtás legjobb európai gyakorlatát fogalmazta meg elvárásként a tagállamok részére.

A javaslatok tárgyalásának legnagyobb része a magyar elnökség irányításával zajlott. Az intenzív elnökségi munkának köszönhetően 2011. március 15-én kompromisszumot sikerült elérni a tagállamok között a javaslatcsomagról és így 2011. április 20-án megindulhatott az egyeztetés az Európai Parlamenttel. Megfeszített tárgyalássorozatot követően a magyar elnökség mindössze egyetlen nyitott kérdést hagyott örökül a lengyel elnökségnek, ez az egyik szankció automatizmusára vonatkozott. Az idő mostanra érett meg ebben a kérdésben kompromisszum elfogadására és a tárgyalások lezárására. Az, hogy a gazdasági és pénzügyminiszterek október 4-i szavazásával sor kerülhetett a jogszabályok elfogadására, közös magyar-lengyel siker.

A Külügyminisztérium üdvözli a megállapodást, és bízik abban, hogy a hatos jogszabálycsomag hatékonyan szolgálja majd az Európai Uniót a jelenlegihez hasonló adósságválságok megelőzésében.

(kormany.hu)