Az EU egységes belső piaca olyan közös gazdasági alap a kontinens számára, amely nélkül nincs esélyünk felvenni a versenyt a világgazdaság más, nagy kereskedelmi központjaival, mondta Győri Enikő EU-ügyekért felelős államtitkára az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának 2012. április 16-i ülésén.
Az államtitkár beszámolt a testületnek az európai egységes belső piac aktuális fejleményeiről, a jelenleg napirenden szereplő szakpolitikai szintű kezdeményezésekről, majd felvázolta az ezekkel kapcsolatban képviselt magyar kormányzati álláspontot.
Az egységes piac magyar érdek
Az európai egységes belső piac támasztotta kihívásokról sokat szokás beszélni, de érdemes a rengeteg előnyét is számba vennünk, amikor mérleget vonunk, emlékeztetett Győri Enikő. Az európai piac léte ma már az élet minden területére kihat hazánkban is. Magyarország számára az uniós egységes belső piac számos előnnyel jár: a magyar vállalkozások exportlehetőségeitől és az exportnak a hazai gazdaság teljesítményében játszott szerepétől kezdve, a lakosság számára a hétköznapi életben is tapasztalható pozitív eredményeken át, a határon túli magyarsággal fenntartott kapcsolatokig.
Az államtitkár méltatta az egységes belső piac vívmányait. Gyakran elfelejtjük, hívta fel a figyelmet, hogy a szomszédos vagy más európai országokba történő könnyebb utazás, a más tagállamokból online boltokon keresztül vásárolt termékre vonatkozó és minket védő fogyasztóvédelmi előírások, a munkahelyteremtő beruházások, az uniós pénzből támogatott infrastruktúrafejlesztés, a magyar diákok tízezrei számára rövid külföldi tanulmányi tapasztalatokkal szolgáló Erasmus-csereprogramok, mind-mind a belső piac vívmányai közé tartoznak. A hétköznapi életben is számtalan példát találhatunk, így a mobiltelefonos barangolási díjak folyamatos csökkenése is az európai belső piac jobb működésének köszönhető, utalt Győri Enikő egy konkrét példára a sok közül.
Védelem és globális versenyképesség
Győri Enikő és Szűcs Tamás, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője ismertette a képviselőkkel az Európai Bizottság által éppen a magyar elnökség alatt, 2011 áprilisában közzétett átfogó belső piaci kezdeményezés, az Egységes Piaci Intézkedéscsomag különféle javaslatait és azok tárgyalásának állását.
A csomagban a legkülönfélébb szakterületeket érintő jogalkotási kezdeményezéseket fogalmaz meg a Bizottság: a vállalkozásfejlesztés, a szakképesítések, az innováció ösztönzése és az egységes európai szabadalom, a fogyasztóvédelem, az európai szabványrendszer, az infrastruktúrafejlesztés, a digitalizálás, a társadalmi vállalkozások támogatása, a zöldebb energiaszabályozás, a szociális jogok, a társasági jog és a számvitel, valamint a közbeszerzések területén.
Magyarország elnökségi és szakmai kompetenciájáról adott tanúbizonyságot, amikor erről az összetett csomagról soros elnökként sikerült megfogalmaznia a 27 tagállam közös álláspontját, ily módon elindítva a program végrehajtását.
A Külügyminisztérium államtitkára megjegyezte: az Egységes Piaci Intézkedéscsomag tartalma beleilleszkedik abba a ma mindent átható törekvésbe, hogy Európa végre túlléphessen a válságon egy modern, fenntartható, dinamikus és versenyképes gazdaság megteremtésével. Ez a szándék fogalmazódik meg az Európa 2020 stratégiában is, amelynek megvalósításához alapot jelent maga az uniós piac létezése és fejlesztése. Az uniós vállalkozások, köztük a magyarok számára az egységes piac egyszerre biztosít védelmet és globális versenyképességet.
Az egységes piac elősegíti az európai lakosság jólétének, életszínvonalának fenntartását ezért a nehézségek ellenére folytatnunk kell annak kiteljesítését. A gazdasági válság miatt felerősödtek a piacvédelmet előtérbe helyező követelések, ezek azonban nem jelentenek valódi alternatívát az egységes piaccal szemben, mutatott rá Győri Enikő. Idézte az egységes piac reformjavaslatát kidolgozó Mario Montit, jelenlegi olasz miniszterelnököt, aki szerint az egységes piacra éppen akkor van a legnagyobb szükség, amikor az a legkevésbé népszerű.
Közös ünneplés a 20. évfordulón
A belső piac születésének 1992 végét tekintjük, mert akkorra fogadták el azt a körülbelül 280 jogszabályt, amelyek a belső piac szabályozási keretrendszerét megteremtették. Az Európai Bizottság idén ősszel ezt szeretné a tagállamokkal közösen megünnepelni, ezért rendezvénysorozattal készül, mondta el Győri Enikő és Szűcs Tamás az Európai ügyek bizottságának ülésén.
A Bizottság már elindította azt a honlapot, amelyen keresztül a belső piaccal egyidős fiatalok, az 1992-es generáció tagjai tölthetnek fel audiovizuális és írásos pályaműveket egészen őszig, havonta kiírt értékes nyereményekért.
(eu.kormany.hu)